Európa je na svoje ženské vlastnosti hrdá a posmieva sa prebytku testosterónu za Atlantikom.
„Ženy predovšetkým“ je tiež leitmotív, ktorý sa tiahne všetkými zásadnými politikami únie. Je jedno, či sa riešia podmienky obchodu, investície do vedy, alebo granty pre vysokoškolákov, všade znie apel na rovnaké príležitosti pre ženy.
Napriek slabosti pre nežné pohlavie tu má Európa čo doháňať. Podľa posledných čísel Bruselu sa ženy stále málo podieľajú na vedení spoločnosti, v ktorej žijú - v európskej politike nosí sukňu priemerne každý štvrtý, vo vrcholnom biznise každý tretí. Holandskú právničku a esejistku Heleen Meesovú to inšpirovalo a v článku pre Financial Times mužskú dominanciu sveta označila za „kartelovú dohodu“.
„Znemožňuje zdravé fungovanie trhu, pretože bráni talentovaným ženám získať najlepšie miesta. Tento mužský kartel by mal byť rozprášený tak ako každý iný,“ napísala Heleen Meesová.
Reč je o úvahách, kto by mal získať hlavné kreslá podľa novej eurozmluvy. Okrem šéfa eurokomisie a europarlamentu ide o nového prezidenta únie a európskeho ministra zahraničia. Tipy už po Bruseli kolujú, ale nie je medzi nimi ani jedna žena. A kedže vyberať ich budú v prevažnej väčšine muži, možno nie je kartel Heleen Meesovej úplne od veci.
Nie je však všetkému koniec. Štvorica na čele únie bude musieť odrážať rozloženie síl medzi pravicou a ľavicou, rovnováhu medzi severom a juhom, starými a novými štátmi... a medzi pohlaviami. Keď sa to všetko zráta, žena - politička z ľavice a nového členského štátu by mala byť vyložene žiadaným tovarom!