BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva plánuje zlacnenie väčšiny liekov. Od júna sa ceny zhruba 5300 dovážaných liekov znížia o 7,4 percenta. Vďaka tomu sa znížia aj doplatky pacientov.
Ešte v júni však pacienti nemusia zlacnenie liekov zaregistrovať. Lekárne totiž dostali mesiac na to, aby sa zbavili starých zásob za starú cenu.
Niektoré lieky zdražejú
V spolupráci s praktickým lekárom pre dospelých SME vybralo približne štyridsiatku liekov, ktoré dôchodcovia často užívajú. Porovnaním terajších a nových cien sme zistili, že zníženie sa nedotkne všetkých – za niektoré lieky budú pacienti doplácať viac.
Maximálny doplatok pacienta sa napríklad zvýši pri niektorých liekoch na srdcovo-cievne ochorenia, ktoré patria k častým diagnózam ľudí vo vyššom veku. Dva z liekov vytypovaných lekárom, ktoré patria do tejto skupiny, zdražejú o 18 korún, ďalšie dva o deväť korún.
Vždy je nejaká lacnejšia náhrada
„Doplatky pacientov sa zvyšujú len u vybraných liekov bez zjavne dokázaného a potvrdeného účinku na priebeh ochorenia podľa posledných medicínskych štúdií,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová.
Ľudia, ktorí takéto lieky berú, si môžu vybrať – buď budú na ne doplácať viac korún, alebo si dajú predpísať také, za ktoré možno doplácať menej.
„Na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov. Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom,“ píše ministerstvo.
Väčšina liekov bude lacnejšia
V ostatných prípadoch sa maximálny doplatok naozaj zníži.
Zlacnenie vybraných liekov na srdcovo-cievne ochorenia a liekov na bolesť, ktoré seniori často berú, v priemere predstavuje štyri a pol koruny.
Pri liekoch na psychické ochorenie to sú necelé štyri koruny. Pre človeka, ktorý pravidelne užíva lieky a navyše má nízky dôchodok, však aj to môže predstavovať isté zníženie výdavkov.
Seniori naďalej nemusia doplácať za vybrané lieky na zvýšenú hladinu tukov v krvi, ako ani za lieky na cukrovku (v sledovanom výbere boli len lieky, ktoré môže predpísať praktický, nie odborný lekár).
Zníženie cien sa netýka liekov, ktoré prišli na slovenský trh len nedávno, alebo ich zlacneli výrobcovia.
Ceny znižuje euro
Ceny liekov sa môžu znížiť vďaka tomu, že sa darí ekonomike a jej mene. Ministerstvo k tomu viedlo „posilňovanie slovenskej koruny voči menám štátov, z ktorých sa na Slovensko dovážajú lieky, najmä však voči euru a americkému doláru.“
Percentuálnu mieru zníženia určilo podľa toho, ako slovenská koruna posilnila od januára 2007 do marca 2008.
Plošné zlacnenie o rovnaké percento znamená, že zlacnejú aj lieky, ktoré sú už lacné. To sú najmä generiká.
Keby sa každý liek mal „preceniť“ podľa toho, v ktorej krajine sa vyrába, napríklad americké lieky by mohli zlacnieť najviac.
Usporia ľudia aj zdravotné poisťovne
Keď sa zníži maximálna cena lieku, ušetria zdravotné poisťovne i ľudia v lekárni.
„Viac ušetria poisťovne, lebo hradia takmer deväťdesiat percent nákladov na receptové lieky,“ povedala Angelika Szalayová zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku – HPI.
Škodovať budú výrobcovia liekov. Návrh sa nepáči ani distribútorom a lekárnikom. Ich marže sa totiž vypočítavajú z ceny lieku.
Už v druhom polroku 2008 by úspora verejných výdavkov na lieky mohla predstavovať deväťsto miliónov korún. Pacienti majú z toho ušetriť sto miliónov.
Takto ušetrené financie môžu byť podľa hovorkyne ministerstva využité na finančne náročnú liečbu.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá, že sedemsto miliónov korún, ktoré jej ostanú k dobru, využije v liečení a prevencii rakoviny.
Aj Dôvera, druhá najväčšia poisťovňa, chce vynaložiť viac na onkológiu, a okrem toho napríklad aj do transplantácií orgánov.
Autor: ht