BRATISLAVA. Zistiť úplne objektívne, ktorý poslanec koľko v parlamente pracuje, nie je možné. Verejnosť môže na internete sledovať účasť poslanca na hlasovaní, skontrolovať počet otázok položených členom vlády alebo predložených zákonov. O pracovitosti poslanca to síce niečo nasvedčuje, nemusí to však byť úplne presné.
Poslanci nepredkladajú zákony sami, ale často v skupinách a tí ostatní sa môžu len zviesť. Ani nezahlasovanie ešte nemusí hovoriť, či poslanec v parlamente nie je. Najmä opoziční poslanci neprezentovanie sa využívajú ako obštrukciu.
Predtým robili zadarmo?
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru hovorí, že niektorí poslanci sú v sále len na to, aby stláčali gombíky, pričom ani nevedia, o čom hlasujú. Niektorí sa zase ráno podpíšu a celý deň tam už nie sú.
Iní, napríklad okresní predsedovia strán, podľa neho pracujú aj cez víkendy.
„Poslanec, kým sa dostane do parlamentu, oddrie pár rokov v neplatenej funkcii,“ hovorí Číž. „Nepochybne sú tam aj flákači.“ Nepáči sa mu, že práve z nich sa robí obraz toho, ako to v parlamente vyzerá.
Počas tohto volebného obdobia bol najmenej hlasujúcim predseda SNS Ján Slota. Oficiálne je pritom až na piatom mieste v počte ospravedlnených dní. V tomto rebríčku sa dostal tak vysoko aj vďaka májovej schôdzi, keď už vedel, že novinári jeho dochádzku podrobne sledujú.
Číž hovorí, že Slota má určite veľa práce ako predseda strany, pretože rozhoduje takmer o všetkom. Predseda SNS je podpísaný pod piatimi zákonmi.
V obidvoch rebríčkoch je vysoko Viliam Veteška, ktorý sa dlhšie liečil po vážnom ochorení.
Csáky: Polepším sa
Z opozície najviac chýba poslanec SDKÚ a medzinárodný rozhodca Ľubomír Micheľ.
Vždy ako chorobu uvádza dôvod absencie aj predseda HZDS Vladimír Mečiar.
V rebríčku prvých desiatich nehlasujúcich je aj Vladimír Palko ako siedmy. „Na drvivej väčšine hlasovaní sedím na svojom mieste. Je to môj štýl hlasovania - niekedy nehlasujem spôsobom, že sa zdržiavam, ale vyťahujem kartu, tak som zvyknutý,“ vysvetľuje.
Veľa hlasovaní vynechal aj predseda SMK Pál Csáky, je šiesty. Hovorí, že sa lepší. „Vlani som mal určité problémy, to sa priznám, mal som politické povinnosti, ale tento rok som sa polepšil.“
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Micheľ: Viem, že to nie je ideálne
Najčastejšie absentujúcim poslancom opozície je rozhodca ĽUBOŠ MICHEĽ (SDKÚ).
Neľutujete, že ste išli do parlamentu?
„Určite neľutujem, ale nie je to ideálny stav. Mrzí ma, že termíny sa mi niekedy krížia. Aj naposledy teraz v Moskve, keď som pískal finále Ligy Majstrov. Niekedy uvažujem nad tým, ako by sa to dalo ideálne skĺbiť. Možno moja rozhodcovská kariéra nebude až tak dlho trvať. Zatiaľ to nechávam otvorené. Sám mám niekedy pocit, že je treba sa rozhodnúť.“
Vaše rozhodnutie smeruje skôr k tomu, že v politike zostanete?
„Ako rozhodca mám už aj určitý vekový limit, pomerne veľa vecí som tu dokázal. Už nemám až tak čo dokázať a motiváciu mám obmedzenú. Ak sa rozhodnem s niečím skončiť, tak skôr s rozhodcovstvom.“
Politika vás baví a zatiaľ sa s ňou skončiť nechystáte?
„Zatiaľ nie.“
(mož)
Prezenčné listiny poslancov asi končia
Po parlamentných prázdninách sa budú poslanci hlásiť zrejmepo novom.
BRATISLAVA. Ján Slota aj Rafael Rafaj zostanú za falšovanie podpisu bez trestu, ale v parlamente sa po tejto kauze chystá zmena.
Poslanci sa už pravdepodobne nebudú podpisovať do prezenčných listín.
Podpredseda parlamentu a Smeru Miroslav Číž potvrdil, že majú dve verzie toho, ako by to po novom mohlo fungovať.
Prvá hovorí to, čo ešte minulý týždeň predstavil podpredseda KDH Daniel Lipšic, že poslanci sa na začiatku schôdze budú prezentovať svojimi kartami, ktorými aj hlasujú. Táto prezentácia by nezisťovala, či je v sále dostatok poslancov na hlasovanie. Opozícia totiž niekedy neprezentovanie využíva ako obštrukciu a koalícia vtedy musí zabezpečiť účasť dostatočného počtu svojich poslancov.
Otázka je, koľkokrát za deň by táto prezentácia prebehla, nie všetci poslanci sú v parlamente už ráno.
Číž hovorí, že stále uvažujú aj nad tým, že zostanú prezenčné listiny, akurát by sa do rokovacieho poriadku dal vyslovený zákaz podpísať iného poslanca.
Teraz platí takýto zákaz iba na to, že poslanec nemôže za svojho kolegu hlasovať.
Vedenie parlamentu svoj návrh predloží na najbližšej schôdzi.
(mož)
Prokuratúra dostala už tri podania
BRATISLAVA. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má pre falošný podpis Jána Slotu na stole už tri trestné oznámenie. Okrem Novej generácie SDKÚ podali oznámenie ešte dvaja občania.
Všetky tri pridelil prokurátorovi, ktorý ich preskúma. Oznámenia sú podľa Kováčika napísané z rôzneho uhla pohľadu, ale ich podstata je rovnaká.
Prokuratúra koncom týždňa rozhodne, či ich odmietne, alebo sa nimi bude zaoberať. Už na začiatku celej kauzy prokuratúra aj polícia oznámili, že toto nie je prípad pre nich.
Podľa ministra vnútra kauza ani len nešla okolo skutkovej podstaty trestného činu, aj keby bol Slotov podpis sfalšovaný.
(mož)