A žiaľ, v médiách prevláda veľmi zjednodušený pohľad, keď každé posilnenie kurzu vyvoláva titulky rekordne silnej koruny. A pritom opak je pravdou. Podľa dostupných analýz sa v najbližších týždňoch rozhodne, či sa koruna zafixuje za neutrálny rovnovážny kurz alebo za slabší. „Silný“ kurz nie je v hre.
Štandardné modely rovnovážneho kurzu sú založené na rozdieloch v produktivite práce. Najčastejšie používaný model založený na dátach za celkovú ekonomiku (a teda aj za jej neexportnú časť) naznačuje rovnovážny kurz na úrovni okolo 30,4 koruny za jedno euro pre priemer roku 2009 a okolo 31 pre január 2009 na základe posledných údajov. Nakoľko kurz bude fixovaný bez odvolania, preferuje sa používať pri výpočte skôr priemer roku 2009 a teda najčastejšie skloňovaný kurz z modelov bude zrejme práve kurz tesne pod 30,5. Ak by sme rovnovážny a teda neutrálny kurz počítali len pre rýchlo rastúci priemysel, dostali by sme oveľa silnejšie číslo 27,2. Pri akom kurze by sa celková hodinová cena práce v priemysle na Slovensku rovnala priemernej cene vo V4? Pri kurze 28,1 koruny za euro. Ešte jedno číslo na záver. Podľa posledného prieskumu Klubu ekonomických analytikov je rovnovážny kurz okolo 30. Podobný záver dostaneme aj v porovnaní s najbližším susedom. Od členstva v EÚ posilňovanie slovenskej koruny vrátane piatkového „silného“ kurzu bolo úplne totožné s českou korunou, napriek vyššiemu rastu ekonomiky na Slovensku.
Súčasný kurz blížiaci sa 31 sa v tomto kontexte určite nedá považovať za super silný. Skôr mierne slabý a len dobiehajúci k svojej rovnovážnej úrovni. A nakoľko na základe súčasnej parity kurz nemôže posilniť pod 30,1 koruny za euro, tak dnes sa rozhoduje len medzi neutrálnym kurzom a slabým konverzným kurzom.
Autor: Ján Tóth, predseda Klubu ekonomických analytikov