Brusel: Za zamorenie do väzenia

Schválená norma má podľa európskeho parlamentu zaviesť jednotný prístupk trestom za poškodzovanie životného prostredia. Nie všetci súhlasia so zásahom únie do trestného práva.

Ekologická norma, ktorú prijal európsky parlament, bude mať v jednotlivých štátoch únie rôzny vplyv. Na Slovensku by sme ju výraznejšie pocítiť nemali. Musíme však zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť podnikov.Ekologická norma, ktorú prijal európsky parlament, bude mať v jednotlivých štátoch únie rôzny vplyv. Na Slovensku by sme ju výraznejšie pocítiť nemali. Musíme však zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť podnikov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRUSEL, BRATISLAVA. Ilegálna skládka odpadu, ktorá zamorí detské ihrisko a deti skončia v nemocnici. Toxická látka vo veľkej európskej rieke, ktorá za sebou zanechá tony rýb bruchom hore. Pašovanie mláďat tigra bengálskeho. Tieto priestupky by sa vo všetkých štá­toch únie mali merať podľa trestného zákonníka.

Europoslanci totiž v stredu schválili normu, ktorá sa na budúci rok stane celoeurópskym zákonom. Robí zo všet­kých závažných poškodení životného prostredia trestné činy. Ide hlavne o nevratné konanie ako poškodenie krajiny do tej miery, že nikdy nedôjde k jej úplnej obnove. Ďalej sú to akcie, ktoré budú stáť ľudské životy, spôsobia smrť ohrozených zvierat, alebo úhyn chránených rastlín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chcú jednotný prístup

V súčasnosti nie je závažné poškodzovanie životného prostredia vo všetkých štátoch únie trestným činom. Často sa to rieši len rôzne vysokou pokutou pred správnym súdom. Páchatelia takzvaných cezhraničných priestupkov to využívajú. Vžil sa preto aj termín „odpadová turistika“. V stredu schválená norma chce do veci zaviesť jednotný pohľad.

Vzhľadom na roztrieštenosť prístupov v jednotlivých štátoch však bude mať rôzny vplyv. Zatiaľ čo napríklad na Malte, Cypruse, v Taliansku či v Grécku sa očakáva revolúcia, lebo postihy za zničenie krajiny sú tam minimálne, v prípade Švédska, Fínska, Nemecka, ale aj Česka či Slovenska nedôjde k takmer žiadnej zmene. Tresty, väčšinou miliónové pokuty, sa v týchto krajinách považujú za dostatočne efektívne. Slovenské ministerstvo životného prostredia normu víta a nijaké zásadné zmeny neočakáva.

SkryťVypnúť reklamu

Novinka je zodpovednosť podnikov

Hlavnou zmenou pre Slovensko alebo Česko bude úloha postaviť pred trestný súd firmu. Náš právny poriadok nepozná trestnoprávnu zodpovednosť podnikov. Priestupky proti životnému prostrediu sa teraz riešia len prostredníctvom jednotlivcov. Česi by to radi zmenili do dvoch rokov od vstupu normy do platnosti.

Slovensko má tiež povinnosť zaviesť právnu zodpovednosť podnikov. Podľa exministra spravodlivosti a poslanca KDH Daniela Lipšica ju zatiaľ neplníme, hoci sa to vláda snaží vyriešiť v novele trestného zákona. Za to, že zatiaľ nebola zákonom prijatá trestnoprávna zodpovednosť, môže podľa neho lobing časti podnikateľov. „Prijatá bude, otázka je len, ktorá vláda bude mať odvahu do toho ísť,“ povedal.

Je to nad rámec

SkryťVypnúť reklamu

Problém vidia niektoré krajiny aj v neprimeranom zasahovaní do ich trestného práva. Napríklad českí europoslanci za ODS hlasovali proti zákonu s odôvodnením, že ide o „ideologicky podfarbený pokus zaviesť celkom novú kategóriu trestných­ činov a čiastočne europeizovať trestné právo“.

Podľa Lipšica Európsky parlament nemá právomoc hovoriť do trestného práva. Na to musí byť jednohlasné rozhodnutie rady ministrov spravodlivosti, kde každý z nich má právo veta.

Pre to, že únia chce vstúpiť na pôdu trestného práva, kde majú hlavné slovo jednotlivé štáty, sa musela ekologická výrazne meniť. Európska komisia navrhovala jednotné sadzby trestov vrátane najvyššej hranice - až desať rokov „natvrdo“ a pokutu 750­tisíc eur.

Tu však Európsky súdny dvor Bruselu odkázal, že na to právomoc nemá. A tak sa zákon musel obmedziť na to, že nechá na každom štáte, aké sadzby a pokuty za zelené trestné činy vymeria.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu