RANGÚN, BRATISLAVA. Vojenský režim v Barme mal včera po troch týždňoch od úderu cyklónu Nargis pre svoj ľud aj dobrú správu. Generáli vpustia do krajiny pracovníkov všetkých humanitárnych organizácií.
„Súhlasil s povolením pre všetkých humanitárnych pracovníkov,“ povedal včera novinárom generálny tajomník OSN Pan Kimun po stretnutí s generálom junty Thanom Šwem.
VIDEO Reuters:
Predstavitelia režimu tiež súhlasili s otvorením letiska v Rangúne pre lietadlá s humanitárnou pomocou.
Ľudskoprávne organizácie kritizovali šéfa OSN, že sa v Rangúne nestretol s disidentkou Su Ťij, ktorú režim drží v domácom väzení. Budúci týždeň by mal rozhodnúť, či ju po piatich rokoch pustí na slobodu.
Barma potrebuje miliardy
„Povolenie na vstup do krajiny značne pomôže s našimi operáciami,“ citovala agentúra Bloomberg Chrisa Kayeho zo Svetového potravinového programu OSN. Humanitárni pracovníci by sa mali dostať aj do najviac postihnutej irawadskej delty, kde cudzincov nepúšťali.
Zajtra sa v Rangúne uskutoční darcovská konferencia, na ktorej už prisľúbili účasť zástupcovia 31 krajín. Junta odhaduje škody, ktoré cyklón spôsobil, na 10,7 miliardy amerických dolárov.
Generálny tajomník Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Surin Pitsuvan však podľa Reuters varoval, že štáty nebudú ochotné darovať peniaze bez toho, aby sa samy mohli presvedčiť o rozsahu škôd.
Junta nezruší referendum
Barmčania z postihnutých oblastí majú dnes hlasovať v referende o novej ústave. Ich hlasy však už nič nezmenia na jej schválení. Zvyšok krajiny hlasoval už 10. mája a junta oznámila, že za hlasovalo 93 percent voličov.
Je to určite významný krok vpred a zlom v doterajšej reakcii na katastrofu.
Brian Agland, šéf humanitárnej organizácie CARE v Barme