MOSKVA. BRATISLAVA. Ľuboš Micheľ aj so svojimi pomocníkmi na čiarach Romanom Slyškom a Martinom Balkom zvládli vybičovanú atmosféru na trávniku v Lužnikách vo veľkom štýle. Respektíve tak dobre, ako sa len dalo.
„Pripadal som si, ako keby som sedel na debni s dynamitom. Na ihrisku to bublalo, vrelo a každú chvíľu sa zdalo, že to vyvrie či vybuchne,“ premietal si Micheľ v hlave finálový film Ligy majstrov na letisku Šeremetevo tesne pred odletom do Bratislavy. „Poriadne som sa zapotil. Bolo to 120 minút tvrdej roboty.“
Bezuzdné emócie
Slovenskí rozhodcovia rátali s tým, že sa nebude hrať v rukavičkách, až také extrémne situácie však nepredpokladali.
„Na ihrisku sa napätie dalo krájať. Bolo umocnené aj tým, že Chelsea pred dvoma týždňami prehrala s Manchestrom United súboj o anglický titul a teraz mu to chcela vrátiť. Hráči boli nabudení, niekedy až za hranicu zdravého nasadenia. Vznikali zbytočné konflikty, ktoré ani nemuseli byť,“ vraví Micheľ.
„Z obyčajnej maličkosti vznikla aj situácia pred Drogbovým vylúčením. Tevez ukazoval, aby hráči odstúpili po vrátení lopty a vzišla z toho šarvátka. Ja som Drogbov úder do tváre Vidiča nevidel, upozornil ma na to môj asistent Martin Balko,“ opísal Micheľ vylúčenie hráča Pobrežia Slonoviny.
Horúce hlavy z Chelsea
Micheľ čelil neustálym protestom a rečneniu najmä zo strany futbalistov v modrom. Najviac papuľoval Joe Cole.
„Je to štýl hry Chelsea. Všimol som si to aj v Premier League, jej hráči stále chodia za rozhodcom, protestujú. Tažko sa s tým bojuje na hracej ploche. Majú to v krvi a je veľmi ťažké odučiť ich to. Vo finále, kde je napätie obrovské, je to nemožné,“ hovorí Micheľ.
„Tieto mužstvá sa nenávidia. Bol to pre nás hrozný nápor na psychiku. Veľmi zvláštny zápas,“ doplnil Micheľa jeho asistent Roman Slyško.
Podľa Micheľa mohlo byť stretnutie pokojnejšie.
„V riadnom hracom čase som rozdal iba štyri žlté karty, čo je bežné. Ak by sa nehralo predĺženie, bolo by to v pohode. Počas hry sa nič strašné nedialo, horšie to bolo po prerušeniach.“
Už v prvých minútach to vrelo napríklad medzi Paulom Scholesom a Makelelem.
Scholes, ktorý pred deviatimi rokmi nemohol nastúpiť na finále pre trest, sa zdal byť premotivovaný.
Hráč Manchestru šiel do súboja s protihráčom lakťom a sám si pritom spôsobil krvácanie z nosa.
„Už predtým mali vzájomnú potýčku. Hovoril som im, páni, ste dosť skúsení na to, aby ste takto nehrali. Potom prišel tento incident. Riešil som to vzájomnou žltou kartou, aby sa upokojili,“ vysvetľuje Micheľ.
Verdikt určí história
Na otázku, či si takto predstavoval účinkovanie vo finále Ligy majstrov, Micheľ odpovedá: „Ťažko povedať. Som rád, že je to za mnou. Bol to veľký zápas. Po prvý raz rozhodovali finále Ligy majstrov Slováci a možno potrvá dlho, kým sa to zopakuje. Teší nás, že sme vo finále mohli účinkovať ako slovenská štvorica. História ukáže, aké finále to vlastne bolo, ako aj hodnotu našej účasti.“
Abramovič neveril
vlastným očiam
Majiteľ Chelsea Roman Abramovič prežíval v Lužnikách infarktové stavy. Ruský oligarcha si chvíľami zakrýval oči i tvár pri penaltovom rozstrele.
Pri Terryho strele (lopta sa odrazila od tyče za bránkou do siete) najprv vyskočil od radosti, pretože si myslel, že sa dotkla siete z tej správnej strany...
„Po zápase som ho zahliadol v priestoroch VIP. Tváril sa, ako keby neveril tomu, čo sa krátko predtým udialo. Musel to celé hrozne prežívať,“ povedal Micheľ .
Podporili ho blízki
Ľuboš Micheľ mal v hľadisku štadióna v Lužnikách podporu svojich najbližších. Od UEFA dostal dva lístky na moskovské finále, nuž cestu do Moskvy merala aj jeho manželka Danka a 17-ročný syn Tomáš.
„Mala som v hľadisku aj slovenskú vlajku, aby ľudia vedeli, že v zápase je zastúpená aj naša krajina,“ povedala Danka Micheľová.
Ako reagovala na dianie na ihrisku, respektíve verdikty manžela? „Mala som skvelého odborného konzultanta. Vedľa mňa totiž sedel Igor Šramka. Ochotne mi vysvetlil, keď som niečomu nerozumela alebo čosi nepostrehla,“ dodala.
Šramka robil v minulosti Micheľovi asistenta a skvele si rozumeli na trávniku i mimo neho. Po fyzickom napadnutí sa však stiahol z futbalových sfér i verejnosti.
Pani Micheľovej najviac zatrnulo pri Drogbovom vylúčení. S počínaním svojho manžela na ihrisku však bola maximálne spokojná. „Dávam mu jednotku za výkon v moskovských Lužnikách,“ povedala bez zaváhania
(hla)
Micheľ o:
futbale do pol druhej v noci
V Grécku som rozhodoval zápas s výkopom o 21.45 h. Pre silnú búrku sa začiatok posunul o trištvrte hodiny. Vtedy sa však zápas nepredlžoval. V moskovskom hoteli sa mi podarilo zaspať vo štvrtok ráno krátko pred siedmou.
tráve
Kvalitná, neuškodil jej ani dážď. Zeminu však naviezli len pred dvoma týždňami a trávnatý podklad sa s ňou nestačil plne „zžiť.“
finálovej píšťalke
Túto používam asi rok a prináša mi šťastie. Možno si ju však po finále odložím na pamiatku.
suveníroch na pamiatku
Mohol som si ponechať môj dres s dátumom zápasu, loptu s menami hráčov a dostali sme aj dresy oboch klubov.
popularite
Viacerí fanúšikovia ma spoznali aj v uliciach Moskvy či na letisku Šeremetevo. Žiadali podpisy na lístky a niektorí si ma aj zvečnili.
dňoch po finále
Musím si vyčistiť hlavu a v utorok ma ešte čaká liga. Potom zostane desať dní do EURO 2008, na ktoré sa chcem psychicky i fyzicky čo najlepšie pripraviť.
Micheľa pochválil aj Michel (Platini)
Výkony slovenských arbitrov hodnotili pozitívne viaceré futbalové osobnosti. Medzi nimi bol aj prezident UEFA.
„Michel Platini mi osobne tlmočil svoju spokojnosť s účinkovaním našich rozhodcov vo finálovom zápase. Za seba sa im môžem iba poďakovať za vzornú futbalovú reprezentáciu Slovenska,“ konštatoval v Moskve šéf Slovenského futbalového zväzu František Laurinec.
Žiadne výhrady sa neobjavili ani od delegáta zápasu a Micheľovi sa po stretnutí nik neprišiel sťažovať ani od finálových súperov.
(hla)
![]() |