TEL AVIV. Keď si izraelský premiér Ehud Olmert sadol na stoličku po Arielovi Šaronovi, hovorilo sa, že naňho nemá.
V schopnosti prežiť politické búrky aj korupčné škandály sa však od svojho predchodcu veľa naučil. Dokonca sa zdá, že si aj osvojil niektoré jeho ťahy.
Napríklad, keď Šaronovi hrozil odchod z funkcie pre podozrenia z nečestných praktík, vytiahol plán odchodu Izraela z pásma Gazy. Olmert zase akoby náhodou zverejnil informácie o mierových rokovaniach so Sýriou pár dní predtým ako ho polícia mala vypočúvať pre podozrenia, že od amerického podnikateľa Morrisa Talanského zobral úplatok vyše pol milióna dolárov.
Kolóna policajných áut sa včera krútila okolo Olmertovho domu (tiež sa k nemu dostal za podozrivých okolností) v Jeruzaleme ako mnohokrát predtým.
Premiér je na policajtov už zvyknutý – ide o jeho piate vyšetrovanie za korupciu za dva roky vo funkcii.
V najnovšej kauze vraj úplatok od Talanského použil na vrátenie dlhov z volebnej kampane ešte z čias, keď bol starostom Jeruzalema. Hoci polícia naznačuje, že v tejto kauze už má dosť dôkazov, aby Olmerta mohli obviniť, v Izraeli tomu verí málokto.
Premiér sa totiž obklopil šikovnými právnikmi a spoliehal sa na takmer neobmedzenú lojalitu okolia. Všetky obvinenia považuje za špinavú hru médií a konkurentov. Podľa denníka Haarec svojim najbližším povedal, že sa cíti ako staronový taliansky premiér Silvio Berlusconi, notoricky podozirvý z korupcie.
Izraelské médiá to okomentovali, že Olmertovi určite nechýba skromnosť, zato úplne postráda Berlusconiho šarm.
V podobnej situácii bol aj Tony Blair či Silvio Berlusconi a očistili ich.
Ehud Olmert, izraelský premiér