aký poslanec môže urobiť. Pavol Paška, ktorý rozhovor pre SME odmietol, mal podľa neho postupovať inak. Za veľmi zlé bude považovať to, ak to bude verejnosť tolerovať a SNS bude mať stále vysokú podporu. Na otázky SME odpovedal predseda KDH PAVOL HRUŠOVSKÝ.
Ako by ste postupovali vy na mieste Pavla Pašku, keby ste sa z novín dozvedeli, že jeden poslanec sfalšoval podpis toho druhého?
„Nikdy som nebral závažné informácie, pokiaľ sa týkali Národnej rady, ako jej predseda ľahostajne. Bol by som požiadal mandátový a imunitný výbor, aby sa vecou zaoberal a zaujal stanovisko. Je tu vážne podozrenie z konania, ktoré je v rozpore s akoukoľvek morálkou a základnými pravidlami politickej kultúry. Nepostupoval by som metódou vypočutia zainteresovaných aktérov. Rozhodnutie pána Pašku je unáhlené.“
Národná rada tvrdí, že kamerový záznam môže vydať iba polícii na účely trestného stíhania. Myslíte si, že výbor si zábery z chodby môže pozrieť?
„Máme zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Som presvedčený, že aj keď ide o videozáznam z Národnej rady, mal by byť verejne prístupný každému, kto oň požiada.“
Ak by vám poslanec povedal to, čo Slota a Rafaj Paškovi, verili by ste mu?
„V živote narábam vždy viac s metódou dôvery ako nedôvery, ale tu je iný, vážnejší problém. Podozrenie, že došlo ku konaniu, ktoré je nezlučiteľné s konaním najvyššieho ústavného činiteľa. Prekvapuje ma, že nechceme umožniť objasnenie celej okolnosti, že pán Paška je opatrný a poslanci odmietajú využiť všetky práva z rokovacieho poriadku. Očistili by sme Národnú radu. Málokto si uvedomuje, že teraz sa nabúrava vzťah verejnosti k Národnej rade. To je pre mňa dôležitejšie ako všetko ostatné. Pre mňa je hrozné vôbec uvažovať nad tým, že niečo také sa môže najvyšší ústavný činiteľ pokúsiť urobiť.“
Prečo si myslíte, že Smer takto SNS kryje? Robert Fico sa vždy tváril, že na takéto veci je citlivý.
„Robert Fico to nepovažuje za svoj problém, aj to sám povedal. Odštartoval zápas o národne zmýšľajúceho voliča a toto môže byť jeho súčasťou.“
Neoplatilo by sa mu skôr kauzu využiť vo svoj prospech?
„On ju využíva. Vec drží ako aktuálnu tému, ktorá sa netýka jeho strany. Hrá politickú hru.“
Predseda parlamentu vec neodsúdil ani v morálnej rovine. Skôr napáda médiá, podpredseda parlamentu hovorí, že je to poľovačka na koaličných poslancov. Vám osobne nikdy nebolo podozrivé, že Slota nie je v parlamente a nepatrí oficiálne k najväčším absentérom?
„Priznám sa, že nesledujem účasť konkrétnych poslancov. Občas som ho tam videl, ale všimol som si, že tá lavica je prakticky skoro stále prázdna.“
Polícia odmietla vo veci konať. Myslíte si, že koná nezávisle?
„Verím, že áno. Minister vnútra hovorí, že to nenapĺňa skutkovú podstatu trestného činu podvodu. Nechcem do tohto politického problému zaťahovať políciu. Hlavne je to vec morálky a cti parlamentu.“
Ako právnika vás vysvetlenie Kaliňáka, že nemohlo ísť o podvod, aj keby bol podpis falošný, pretože nebola spôsobená škoda a plat poslancovi prináleží z ústavy, uspokojilo?
„Súhlasím s tým, že poslanec nie je s Národnou radou v pracovnoprávnom vzťahu. Ale výkon funkcie je upravený zákonom, aj spôsob odmeňovania. Preto nesúhlasím, že odmena je automaticky založená na voľbe. Je založená na účasti poslanca na rokovaní Národnej rady a na splnení istých podmienok. Keď ich nedodrží, je to rovnaké, ako keď zamestnanec ktorejkoľvek firmy poruší Zákonník práce. Zo strany verejnosti však cítim rezignáciu. Akoby ju nezaujímalo, kto vlastne v parlamente je a čo robí.“
Prečo si to myslíte?
„Ak sme svedkami takéhoto niečoho a necítime verejný tlak, aby sme sa spamätali, niečo je tu zlé.“
V tom zmysle, že SNS má napriek všetkému stále svojich 14 percent?
„Áno, napríklad.“
Ak polícia, prokuratúra aj parlament povedia, že to nejdú vyšetrovať, občan sa tak akurát môže cítiť bezmocne. Výsledkom celej kauzy bude možno len to, že sa zmení spôsob evidencie poslancov.
„Bol by som nerád, keby sa diskusia zúžila len na technické riešenie overovania účasti. Jediná neoklamateľná technika sú biometrické znaky. Občan má jedinú možnosť, v parlamentných voľbách si vybrať slušných ľudí. Je to ťažká téma. Smutné pre mňa je, že slušnou politikou sa na Slovensku pomaly nedá presadiť. Pravda neznamená viac ako klamstvo. Aj ja sa cítim často bezmocný v hľadaní riešenia, ktoré by uchránilo verejnosť pred tým, aby lož zvíťazila. Ako presvedčiť o tom, že pravým prejavom vlastenectva je niečo iné ako vulgarizmy a nadávanie na Maďarov? Dá sa to na Slovensku dosiahnuť?“
Nie je aj chybou opozície, že nevie voličov presvedčiť, že Slota nie je ten správny človek, ktorý má sedieť v parlamente?
„My sme vždy odmietali ,kvázi' vlastenectvo, ktoré je založené len na vulgárnom slovníku a neznášanlivosti voči menšinám. Verím, že aj táto posledná kauza odkryje časti verejnosti pravdu o úrovni politikov SNS.“
Podpisovanie druhých poslancov vraj bolo v parlamente bežné, počuli ste o tom?
„Nie, nikdy. Ani len vo sne by mi nenapadlo, že by najvyšší ústavný činiteľ mohol takto konať. Preto som tomu venoval pozornosť len vtedy, keď neúčasť poslanca bola dôvodom na vyvodenie zodpovednosti v zmysle zákona o platových pomeroch.“
Prezenčné listiny sú uložené v kancelárii Národnej rady, nikdy poslanci neprišli a nechceli sa dodatočne podpísať?
„Mohlo sa stať, že sa nejaký poslanec zabudol podpísať. Považoval som za prípustné, ak ten poslanec bol v daný deň na rokovaní, čo vedel preukázať účasťou v rozprave alebo na hlasovaní, aby sa podpísal po tom, čo už neboli prezenčné listiny k dispozícii na obvyklom mieste. Nikdy sa nestalo, že by k tomu prišlo, ak poslanec nebol v ten deň na rokovaní.“
Ako predseda ste začali dochádzku prísnejšie sledovať. Necítili ste sa nepríjemne? Poslanci sú na jednej lodi ako žiaci v škole a kryjú sa.
„Cítil som sa nepríjemne, lebo som to mal kontrolovať. Účasť poslanca považujem za niečo také samozrejmé, že sa mi zdalo nepochopiteľné, že len technický úkon podpisu je to najdôležitejšie, čo od poslanca verejnosť čaká.“
Najzmierlivejšie z opozície sa k veci stavia SMK. Béla Bugár hovorí, že chápu, že Paška je v ťažkej situácii, Gyula Bárdos, že nechcú veľmi kritizovať, lebo by to mohlo byť vnímané ako útok SMK na SNS. László Nagy ako predseda výboru Slotu za neúčasť vo výbore nepokutuje, hoci by mohol. Prečo je to tak?
„Neviem, čo vedie niektorých poslancov k tomu, že sa pridali na stranu línie, ktorá nechce, aby pravda bola dokázaná.“
Nevnímate to v širších politických súvislostiach, že sú to už iní Maďari, ako boli pred hlasovaním o Lisabonskej zmluve?
„Maďari sú jedni a tí istí.“
Parlament nakoniec schválil návrh vašej poslankyne Sabolovej, aby Paška predniesol v pléne správu o tom, aké opatrenia v celej veci urobil. Prekvapilo vás, že za to koalícia hlasovala?
„Najskôr prekvapilo, potom nie. Predseda po schválení návrhu uznesenia povedal – uvidíme, k čomu sa dopracujeme. Uznesenie vyhodnotil ako hľadanie spoločného riešenia ako zabrániť takémuto konaniu, ktoré nectí poslancov. Asi príde s alternatívou doterajšieho prezentovania sa poslancov. To by sme však nemali dovoliť zamiesť pod koberec. Je to nebezpečný precedens, ktorý môže mať veľké následky pre vzťah občan - parlament.“
Daniel Lipšic predstavil svoj návrh elektronickej evidencie, predseda parlamentu hovorí, že má vlastný návrh. Podporíte aj návrh Smeru?
„Podporíme každý návrh, ktorý odstráni riziko takéhoto konania.“
Urobili sme rebríček prvých desiatich najčastejšie chýbajúcich poslancov na hlasovaní.
„Dúfam, že tam nie som.“
Ste na ôsmom mieste. Nehlasovali ste 868 krát z asi tritisíc hlasovaní.
„To nie je možné. Na dvoch schôdzach som chýbal pre dopravnú nehodu, ktorú som mal, možno preto. Navyše, u opozičného poslanca môže ísť aj o obštrukciu. Hlasovanie ešte nie je výsledkom účasti. Ja som v parlamente stále.“