LONDÝN, BRATISLAVA. Veľká Británia je po pondelkovej polnoci lídrom genetického výskumu v Európe. Britský parlament po emotívnom nočnom rokovaní zbúral ďalšie hranice v modernej medicíne a rozviazal ruky vedcom a lekárom pri používaní embryí na získavanie kmeňových buniek. Londýn zašiel ďalej ako celý starý kontinent a povolil aj možnosť miešať ľudské bunky so zvieracími.
Etika verzus medicína
Mnohé krajiny dnes odmietajú manipuláciu už s čisto ľudskými embryami. Vedci však argumentujú, že ňou môžu zachrániť životy.
„Ak je niekto po infarkte a my mu do krvi dáme kmeňové bunky, tak má veľkú šancu, že v rane sa bunky uchytia a vytvoria tam normálnu zdravú svalovinu. Jeho liečba je potom omnoho efektívnejšia,“ povedal SME Albert Breier, riaditeľ Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV.
VIDEO Reuters:
Podobne možno už dnes v krajinách, ktoré to nezakazujú, pomôcť pacientom s Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou.
Zvieracie bunky sú riešením v prípade, že pacient trpí genetickým ochorením a použitím jeho buniek by vznikli iba ďalšie poškodené tkanivá.
Doteraz je miešanie ľudských buniek so zvieracími podľa agentúry DPA možné iba v Spojených štátoch, Južnej Kórei a Číne.
Zvieratá liečia
Prvé dva tímy podľa denníka Times už na výskume pracujú a povolenie štátu tak pre nich prišlo dodatočne. Využívať majú najmä bunky zo zajacov a kráv. Briti možnosť použitia embryí obmedzili na prvých 14 dní od ich vzniku. To je podľa odborníkov dostatočný čas na to, aby získali kmeňové bunky, ktoré sa môžu zmeniť na akékoľvek tkanivo.
Proti sa postavila najmä katolícka cirkev. V rozprave parlamentu z úst konzervatívnych politikov padali slová o „prekročení Rubikonu“ či zmene Británie na „darebácky štát“. Hlava katolíckej cirkvi v Škótsku kardinál Keith O'Brien nový zákon označil za podporu „Frankensteinovej vedy“.
Elita je za
Hoci dal premiér Gordon Brown svojim poslancom pri hlasovaní voľnú ruku, sám sa prihlásil k liberalizácii využitia embryí.
„Zmiešané embryá sú nevyhnutné a pomôžu zachrániť a vyliečiť tisíce až milióny ľudí,“ napísal Brown v britských nedeľníkoch. Netradične ho podporil aj líder Konzervatívnej strany David Cameron. Obaja sú otcami hendikepovaných detí.
Na Slovensku je manipulácia s embryami, ako aj ich liečebné využitie, zakázané a trestné. V susednom Česku to zákony povoľujú.
Kmeňové bunky
Primárne bunky, ktoré sa môžu premeniť na iný druh buniek a pomôcť tak „opraviť“ tkanivá.
Získavajú sa napríklad z kostnej drene alebo z pupočníkovej krvi. Vedci za najlepšie považujú tie z embryí.
Pri liečebnom klonovaní bunku z pacienta vložia do vajíčka bez jadra a po niekoľkých dňoch odoberú kmeňové bunky.