TBILISI, BRATISLAVA. Skúška z demokracie. Tak hodnotia zahraniční analytici dnešné parlamentné voľby v Gruzínsku.
Po dramatických protestoch opozície v novembri, ktoré sa skončili tvrdým zásahom polície a vyhlásením zákazu vychádzania, čelí v januári znovuzvolený prezident Michail Saakašvili ďalšiemu testu.
Kaukazskej republike síce žiadna kontrarevolúcia nehrozí a podľa prieskumov verejnej mienky vo voľbách hladko vyhrá Saakašviliho Jednotné národné hnutie, napriek tomu sú pozorovatelia pomerne kritickí.
Pochybnosti
Experti Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako aj predstavitelia mimovládnych organizácií hovoria o viacerých nezrovnalostiach a pochybeniach.
OBSE vo svojej priebežnej správe podčiarkla zastrašovanie voličov, skupina mimovládnych organizácií na čele s Asociáciou mladých právnikov zase tvrdí, že vládni úradníci aktívne pôsobili počas volebnej kampane. Tradičným problémom ostávajú mŕtve duše na volebných zoznamoch.
¶Nino Burdžanadzeová, odchádzajúca šéfka parlamentu a jedna z hlavných postáv revolúcie ruží, ktorá zosadila režim bývalého prezidenta Eduarda Ševardnadzeho, vo svojom televíznom prejave vyzvala ľudí na čo najväčšiu účasť a úrady, aby zabezpečili čo najhladší bezproblémový priebeh volieb.
„Bude to test pre našu krajinu a našu demorakciu,“ citoval ju server Civil.ge.
Burdžanadzeová sa minulý mesiac prekvapivo rozhodla, že v týchto voľbách už nebude kandidovať.
Svoju stranu kritizovala za zoznam kandidátov, odmietla sa však pripojiť k opozícii. Tá je napriek rastúcemu vplyvu stále rozdelená.
Voľby prichádzajú v čase, keď sa konfrontácia medzi Gruzínskom a jeho separatistickými republikami Abcházskom a Južným Osetskom vyostrila.
Rusko a jeho separatisti
Olej do ohňa prilialo aj Rusko, ktoré ich podporuje. Na uznanie obidvoch republík vyzvala ruská Štátna duma. Ruský premiér Vladimir Putin vyzval na čo najužšie kontakty so separatistami a podporil zvýšenie počtu ruských vojakov, ktorí pôsobia v regiónoch na základe medzinárodných mierových zmlúv. Podľa Tbilisi ide o jasnú provokáciu, ktorá sa veľmi ľahko môže skončiť vojnou.
Hlavnou témou volieb je však najmä ekonomická situácia v krajine. Napriek vysokému 12percentnému rastu stále veľa Gruzíncov čelí chudobe. Väčšina z nich však aj naďalej podľa prieskumov verejnej mienky verí Saakašviliho vládnej strane. Zabrali na jeho ekonomický program a tradičné gruzínske sebavedomie.
Kliknite - obrázok zväčšíte.