BRATISLAVA. V prvom štvrťroku 2008 vzrástol podľa NBS objem vkladov obyvateľov v bankách na Slovensku takmer o 14 miliárd korún.
Najväčší objem nových vkladov priniesli klienti do Slovenskej sporiteľne. Od začiatku roka presiahol nárast objemu vkladov najväčšej slovenskej banky 7,2 miliárd korún, čo predstavuje viac ako polovicu celkového prírastku objemu vkladov na slovenskom trhu.
Ďalšie miliardy na termínovaných vkladoch
Najviac peňazí, takmer 11 miliárd korún, vložili obyvatelia Slovenska v prvom štvrťroku 2008 do termínovaných vkladov a štruktúrovaných produktov. Do termínovaných a zaistených vkladov Slovenskej sporiteľne smerovalo 56 % z tohto objemu, celkovo viac ako 6 miliárd korún.
„Klienti si začínajú uvedomovať, že pred zavedením eura je najlepšie vložiť prebytočnú hotovosť v slovenských korunách na účty a do bankových vkladov. Slovenské koruny im banky automaticky prevedú na eurá. Hneď od januára 2009 si vďaka tomu budú môcť klienti pohodlne vyberať eurá z bankomatu alebo platiť za nákupy tovaru a služieb kartou. Výhodné je využívať aj ročné termínované vklady v korunách,“ hovorí Regina Ovesny-Straka, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne.
Prepočet na eurá aj podielových fondoch
Väčšina korunových fondov štartovala na hodnote 1 Sk a ich aktuálna hodnota sa vyjadruje číslom so štyrmi desatinnými miestami (1,xxxx koruny). V eurách bude musieť byť toto číslo ešte presnejšie, preto bude mať až šesť desatinných miest. Väčšina podielových listov podielových fondov má listinnú podobu, preto sa budú musieť aj ich hodnoty prepísať z korún na eurá. Tieto podielové listy sú väčšinou v úschove u depozitárov správcovských spoločností. „Podielnik nebude musieť požiadať o prepísanie dokumentov. Všetky podielové listy v listinnej podobe budú postupne prepísané pri operáciách vyžadujúcich manuálne narábanie s podielovými listami, teda pri prevodoch, prechodoch, blokovaní, zakladaní či vyplácaní podielových listov,“ informuje Peter Herman, portfólio manažér Asset Managementu Slovenskej sporiteľne
Podielnici správcovských spoločností budú prostredníctvom výpisu informovaní o stave a hodnote investovaných prostriedkov v podielových fondoch najneskôr do troch mesiacov od zavedenia eura. Hodnota investície klienta bude uvedená v oboch menách. Táto informácia bude zasielaná aj klientom, ktorí investovali peniaze do zahraničných podielových fondov.
Pred investíciou do fondov sa neponáhľajte
Kým otvoríte peňaženku a vložíte pár desiatok tisíc korún do podielových fondov, možno nebude od veci urobiť si najprv malú rekapituláciu faktov o investovaní:
Výnosy na kapitálovom trhu sú zásadne nepredvídateľné. Minulá výkonnosť fondov a jednotlivých druhov cenných papierov nehovorí o ich budúcnosti.
Mnoho investorov si vyberá fondy na základe výnosu v poslednom roku. To je čistý hazard. Ak sa vôbec máme riadiť historickými výnosmi, na správny odhad potrebujeme poznať aspoň 15-20 ročnú históriu investície.
Rozdielne výnosy rôznych fondov a portfólií vyplývajú takmer výlučne z rozdielnej štruktúry aktív.
Aj po dodržaní všetkých rád bude značná časť vášho úspechu závisieť od šťastia, najmä od obdobia, keď vstúpite na trh. Šťastiu môžete trochu pomôcť, ak sa pred vykonaním investície poradíte s profesionálmi a urobíte si aspoň základný odhad skutočnej ceny investície.
Neponáhľajte sa. Správna začiatočná voľba je za 90% úspechu investície.
Autor: vj, vb