ovkou viacerých správcov.
Sporiteľom, ktorí si doplnkovo šetria na dôchodok, sa v minulom roku rozšírila ponuka. Zvýšil sa počet doplnkových spoločností i počet doplnkových fondov. Úspory na doplnkový dôchodok sa teraz môžu zhodnocovať v rôznych investičných stratégiách i pod taktovkou viacerých správcov.
BRATISLAVA. Rastu majetku vo väčšine fondov bráni stratégia, ktorú sporitelia uprednostňujú a celkové výsledky hospodárenia fondov. Koncoročné výpisy opäť svojim majiteľom veľa dôvodov na radosť nepriniesli. Väčšine z nich ich úspory znehodnotila inflácia. Výnosy doplnkových dôchodkových fondov, kde má svoje úspory drvivá väčšina sporiteľov, totiž neboli ani v takej výške, akú dosiahla medziročná inflácia. Jedinou záchranou vkladov sporiteľov je doplnkový príspevok od ich zamestnávateľa. Ten zatiaľ výrazne zhodnocuje príspevky účastníkov.
Výška výnosov je závislá od schopnosti spoločnosti nájsť zaujímavé investičné príležitosti a od poplatkov, ktoré si za takéto služby účtuje. Ak si sporiteľ pripočíta k dosiahnutému výnosu poplatok za správu fondu, zistí skutočný výnos, ktorý dosiahol jeho doplnkový dôchodkový fond. Súčet poplatku a výnosu je podstatne vyšší v porovnaní napríklad s bankovými produktmi.
Najvyššie poplatky si účtuje ING Sympatia a Stabilita. Stabilita však čaká na ukončenie schvaľovacieho konania Národnej banky Slovenska, aby ich začiatkom júla znížila.
Poplatky motivujú k dlhodobému sporeniu
Sú poplatky svojou výškou adekvátne? Doplnkové dôchodkové fondy sú na účely porovnávania poplatkov porovnateľné s podielovými fondmi s podobným investičným zameraním. Podobné investičné zameranie sa dá nájsť v skupine dlhopisových fondov, medzi zmiešanými a fondmi fondov. Dlhopisové fondy si za správu strhávajú v priemere 1,08 % ročne (0,50 % až 1,95 %), pričom slovenskí správcovia si strhávajú 1,26 % ročne, zmiešané a strešné fondy v priemere 1,49 % (0,0 % až 2,5 %), pričom slovenské spoločnosti si účtujú v priemere 1,21 % ročne. Čisté výnosy dlhopisových fondov investujúcich v slovenskej korune boli za minulý rok v priemere 1,99 %, fondy zo zmiešanej a strešnej skupiny fondov mali za uplynulý rok čisté výnosy v priemere vo výške 2,7 %, pričom niektoré mali výnos vyšší ako 15 % a niektoré boli v strate. Poplatky doplnkových dôchodkových fondov sa pohybujú od 1,95 % do 3 % ročne. Výnosy doplnkových fondov sa pohybovali v rozmedzí od 0,08 % do približne 6 % na ročnej báze.
Najviac majetku určeného na doplnkový dôchodok stále ostáva v málo rizikových fondoch, preto nemožno očakávať výnosy porovnateľné s fondmi fondov či zmiešanými fondmi, ktoré sú charakteristické vyššou mierou investičného rizika a z dlhodobého horizontu i vyšším výnosom. V roku 2007 ani jedna spoločnosť neznehodnotila majetok svojich klientov. Tesne nad nulou – s ročným výnosom 0,08 %, hospodáril vlani aj najmenej výkonný fond, ktorým bol vyvážený fond spoločnosti ING.
Doplnkovo si sporte iba na dôchodok
Doplnkové dôchodkové sporenie je sporenie výlučne na dôchodok a neoplatí sa doň vkladať peniaze určené na finančnú rezervu. Dôvodom sú poplatky za výber peňazí zo sporenia, ktoré sú vo výške od 10 % do 20 % z vyberanej sumy. Výstupné poplatky pri podielových fondov sa pri väčšine fondov neuplatňujú, resp. uplatňujú sa pri nedodržaní odporúčaného času investovania. Výstupný poplatok v obidvoch typoch fondov má odradiť klienta vybrať peniaze predčasne. Na druhej strane majú dôchodkové fondy až príliš konzervatívne portfóliá vzhľadom na investičný horizont, na ktorý sa do nich investujú peniaze.
Ako hodnotia uplynulý rok z hľadiska predajov a zhodnotenia fondov jednotlivé spoločnosti? Výnosy označujú za primerané vzhľadom na investičnú stratégiu a zameranie fondov, ako aj vývoj domáceho a svetových finančných trhov. V priebehu roka fondy absolvovali tri korekcie na akciových trhoch, pričom tá posledná novembrová pretrváva až do dnešných dní.
Čo platí na klientov
Doplnkové dôchodkové sporenie je pre sporiteľov zaujímavé minimálne z dvoch dôvodov. Sami si môžu znížiť základ dane o najviac 12 000 Sk ročne a zaplatiť na daniach o 2 280 Sk menej, a zároveň im môže prispievať zamestnávateľ až do šiestich percent ich hrubej mzdy. Takéto výhody má iba doplnkové dôchodkové sporenie. Príspevok zamestnávateľa je motivujúci, no daň z neho platí zamestnanec. Výhodou príspevku je, že sa z neho neplatia odvody.
Daňové stimuly síce motivujú, no aj správcovské spoločnosti sa snažia propagovať svoje produkty. V roku 2007 sa napríklad Aegon snažil prilákať nových klientov garantovaním zhodnotenia 4 % ročne a odpustil im aj poplatok za správu. Tento rok už zhodnotenie negarantuje a poplatok si účtuje.
DDS Tatra banky vyzdvihuje najmä najnižší poplatok za správu fondov, dostupnosť prostredníctvom pobočiek materskej banky a zaistený fond, ktorý zaisťuje hodnoty všetkých príspevkov vo fonde. Cestou nižších poplatkov za správu chce ísť aj DDS Stabilita.
Lákadlom spoločnosti AXA, d. s. s. sú akciové produkty vytvorené v spolupráci so sesterskou poisťovňou a prístup k osobnému účtu cez internet s možnosťou zmeny údajov.
Minimálny príspevok
Minimálny príspevok do doplnkového dôchodkového sporenia nie je stanovený zákonom.
Spoločnosti majú minimálny príspevok nastavený individuálne, sporiť možno už od 100 korún mesačne.
Nízkou výškou príspevku je doplnkové dôchodkové sporenie jedným z najdostupnejších sporiacich produktov.¶
Autor: Pavel Škriniar časopis Investor