BRATISLAVA. Ešte pred niekoľkými rokmi životné poistenie predstavovalo len 40 percent z celkového predpísaného poistného. Oproti predchádzajúcemu obdobiu životné poistenie vzrástlo o takmer 13 percent najmä vďaka zvýšenému záujmu o investičné životné poistenie. Predpísané poistné v neživotnom poistení vzrástlo o viac ako dve percentá a celkové predpísané poistné – životné i neživotné – vzrástlo o viac ako sedem percent.
Investičné poistenie sa teší záujmu klientov
Z výsledkov posledných rokov možno predpokladať, že podiel životného poistenia na celkovom predpísanom poistnom bude mať aj v budúcnosti stúpajúcu tendenciu a budeme sa pomaly približovať trendu západných krajín Európskej únie, kde je tento podiel 60 : 40 v prospech životného poistenia.
Väčšinový podiel na celkovom predpísanom poistnom v životnom poistení stále tvorí kapitálové životné poistenie. Podľa predbežných neauditovaných výsledkov za rok 2007 predstavovalo kapitálové životné poistenie vyše 75 % celkového predpisu. Oproti predchádzajúcemu obdobiu sa však pomer medzi kapitálovým a investičným životným poistením zmenil o vyše 3,5 percentuálneho bodu v prospech investičného životného poistenia. Oba druhy životného poistenia zaznamenali v minulom roku nárast, avšak investičné životné poistenie s vyše 30-percentným rastom značne predbehlo kapitálové životné poistenie. Tento trend sa dal očakávať, nakoľko slovenský trh sa približuje západoeurópskym trhom a kopíruje ich vývoj.
Nové garancie výnosov
Pri klasickom kapitálovom životnom poistení sa klienti najviac zaujímajú o tzv. technickú úrokovú mieru. Tá je súčasťou poistnej sadzby a predstavuje celkové zhodnotenie, ktoré poisťovňa garantuje počas celej poistnej doby. Národná banka Slovenska stanovila, že technická úroková miera pre rok 2008 môže byť maximálne 2,5 %. Ak sa poisťovni podarí zhodnotiť peniaze klienta výhodnejšie ako sľubuje, vzniká prebytok. Jeho časť poisťovňa buď každý rok alebo na konci poistnej doby pripočíta klientovi vo forme tzv. podielu na prebytku (resp. zisku).
Pri poistkách s jednorazovým poistným - ak poistná doba netrvá dlhšie ako päť rokov, maximálna výška technickej úrokovej miery neplatí.
Niektoré poisťovne ponúkajú poistky, pri ktorých poistná doba nie je ohraničená na päť rokov a pri ktorých sa zaväzujú zhodnotiť vložené prostriedky s vyšším výnosom ako je stanovená technická úroková miera. Toto zhodnotenie nazývajú rôzne, napríklad ako vyhlásenú úrokovú mieru, alebo garantovanú technickú úrokovú sadzbu. Odlišnosťou tejto sadzby oproti technickej úrokovej miere stanovenej zákonom je, že nie je garantovaná počas celej doby trvania poistenia.
Prijatie eura a životné poistenie
Poistné zmluvy budú po prijatí eura platné bez zmien aj naďalej. Prijatím eura dôjde k prepočítaniu ceny poistného, poistného plnenia, prípadných poplatkov a sankcií z korunových hodnôt na hodnoty v eurách podľa zafixovaného kurzu. Psychologické dôsledky budú menšie ako pri cenách bežného tovaru a služieb, lebo s poisťovňou nie je klient v styku dennodenne.
Pri investičnom životnom poistení, keďže poistné v investičnom životnom poistení bolo investované prevažne do podkladových aktív v eurách, sa odstráni menové riziko, a to jednak kvôli odstráneniu volatility koruny oproti euru, ktorá bola v posledných dvoch rokoch dosť vysoká, ako aj kvôli odstráneniu nákladov na zaistenie meny. Za predpokladu, že si fondy zachovajú výnosnosť na súčasnej úrovni, mohlo by prijatie eura ovplyvniť výnosy poistených klientov pozitívnym spôsobom.
(pm)
Autor: Petra Mušková Slovenská asociácia poisťovní