BRATISLAVA. Banky upravujú sadzby na vkladoch podľa aktuálnej situácie na medzibankovom trhu, podľa úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (NBS), podľa vývoja inflácie, prípadne podľa vývoja konkurenčného prostredia na trhu a vlastných zámerov na získavanie peňazí.
Globálna finančná kríza pomohla úrokom
Veľkým impulzom na zvýšenie úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch boli turbulencie na finančných trhoch, ktoré vyvolala hypotekárna kríza v Amerike. Slovenské banky začali od februára významne zvyšovať úroky na termínovaných vkladoch.
Stalo sa to aj napriek tomu, že Národná banka Slovenska už niekoľko mesiacov nemenila úrokovú sadzbu, ani cena peňazí na medzibankovom trhu sa vtedy výrazne nezmenila.
Na paniku stačí málo
Podľa ekonomického analytika Vladimíra Baláža z Prognostického ústavu SAV paniku na finančných trhoch môže vyvolať aj malý impulz. „V takom prípade banky sťahujú likviditu z trhu, alebo sa ju snažia získať aj tak, že lákajú vkladateľov vyššími úrokmi na depozitoch,“ povedal Baláž.
Zostrenie situácie na finančnom trhu sa koncom minulého roka krátkodobo premietlo do nárastu úrokov na medzibankovom trhu. Bol to najmä dôsledok zvýšených obáv bánk v Londýne požičiavať si navzájom v prostredí neistoty zo strát spôsobených krízou hypoték za Atlantikom. Mimoriadne opatrenia viacerých svetových centrálnych bánk vrátane ECB na dodanie dodatočných zdrojov na medzibankový trh pomohli vtedy túto situáciu v priebehu januára zmierniť.
Zástupcovia bánk v tom čase tvrdili, že ide o neštandardnú situáciu a vychádzajú v ústrety klientom. Úrokové sadzby na korunových vkladoch sa vyrovnali alebo priblížili sadzbám na eurových vkladoch.
Zvýšenie sadzieb podporila aj konkurencia
Vyhlásenia bánk v tom čase potešili klientov. Za zvyšovaním úrokov však stála aj zostrená konkurencia na bankovom trhu. Koncom minulého roka prišla na slovenský trh internetová banka mBank a klientom ponúkla netermínovaný internetový sporiaci účet s úrokovou sadzbou 3,7 percenta. Úrokové sadzby na podobnom type účtu v tom čase zvýšila aj ING Bank – na 3,5 percenta. Tá ponúka tento produkt na trhu už niekoľko rokov.
Úroky a euro
Od januára začneme platiť eurom. Koruny, ktoré budeme mať v tom čase na účtoch, nám banky automaticky vymenia na eurá. Úroky na termínovaných s dohodnutou dobou viazanosti vám po januári 2009 už pripíšu v eurách.
Politiku bánk v stanovovaní úrokov na termínovaných vkladoch budú aj v roku 2009 ovplyvňovať tie isté faktory, ktoré sme uviedli v úvode. Akurát Národnú banku Slovenska nahradí pri určovaní diskontnej sadzby Európska centrálna banka.
Úroky a inflácia
Na nárast alebo pokles inflácie reagujú aj centrálne banky zmenou úrokových sadzieb. Aj komerčné banky sa prispôsobujú rastu spotrebiteľských cien svojimi úrokami. Infláciu dnes najviac tlačia nahor vzrastajúce ceny ropy a potravín. Prijatie eura by infláciu nemalo ovplyvniť
Autor: ia