BRATISLAVA. Na to, aby ste si mohli aj po roku za svoje úspory kúpiť aspoň to čo pred rokom, musia úroky výšku inflácie prekonať. Ktorým bankám sa to na termínovaných úč– toch za minulý rok podarilo?
Ak si človek uložil koncom apríla minulého roku peniaze na termínovaný účet s viazanosťou 12 mesiacov, výnos dnes ho pravdepodobne nepotešil. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vyjadrené medziročnou infláciou vzrástli podľa odhadov analytikov v apríli viac ako zarobili vklady v bankách.
Dnešná inflácia, minuloročné úroky
Pri hodnotení výnosnosti termínovaných vkladov musíme zistiť výšku úrokov, ktoré ponúkali banky vlani. Úroky sa vyhlasujú na obdobie dopredu. V našom prehľade sme použili hodnoty, ktoré pre ročné vklady v jednotlivých bankách uvádzala agentúra SITA na konci apríla 2007. Ako príklad sme použili vklad 50 000 korún na termínovaný účet s dvanásťmesačnou viazanosťou.
Zabezpečenie
Každý vklad aj investícia je spojená s istou mierou rizika. Aj banka, ktorej klient zverí svoje peniaze môže skrachovať. Príkladom z minulosti sú AG Banka, Slovenská kreditná banka, Dopravná banka a Devín banka.
Za chránené nedostupné vklady zo zákona ručí Fond ochrany vkladov, do ktorého banky povinne prispievajú. Klient má však garantovanú iba náhradu do výšky 90 percent chráneného nedostupného vkladu, najviac do sumy 20 000 eur, čo v súčasnosti podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska predstavuje približne 640 000 korún. Ak teda klient má vložených v banke milión korún, riskuje stratu 360 000 korún. Dobrou správou však je, že v súčasnosti nemá žiadna z bánk na Slovensku finančné problémy a nehrozí, že by takýto prípad nastal.
Ako vnímať výsledky
Aj keď reálne zhodnotenie po roku je vo všetkých bankách mínusové, nemusí to byť až také tragické ako sa na prvý pohľad zdá. Skutočná hodnota peňazí závisí od toho, čo si za ne klient kúpi. Nárast cien nezasahuje všetky tovary a služby rovnako. Ak klient použije úspory na kúpu potravín, určite si z obchodu odnesie menej ako vlani. Ich ceny totiž pomerne výrazne vzrástli. Na druhej strane, napríklad elektronika, ktorú obchodníci nakupujú za euro mohla aj vďaka vzrastajúcej sile koruny či akciovým ponukám zlacnieť, čo znamená, že by reálna hodnota peňazí použitých na kúpu televízora tak mohla dokonca vzrásť.
Alternatíva k vkladom: Peňažné fondy
Alternatívou k termínovaným účtom sú korunové fondy peňažného trhu. Z hľadiska dostupnosti investície sú výhodnejšie ako termínované účty, pretože pri nich podielnik nemá žiadnu viazanosť. Na druhej strane si však správcovské spoločnosti môžu účtovať vstupné poplatky, ktoré znižujú výnos klienta. Pri odpredaji podielov správcovskej spoločnosti (takzvanej redemácii), podielnik dostane peniaze na účet spravidla do jedného týždňa, aj keď niektoré spoločnosti to dokážu aj za dva dni.
Peňažný fond výnos negarantuje
Banky predávajú na svojich pobočkách aj podielové fondy. Peňažné korunové fondy sú alternatívou k termínovaným vkladom. Mnoho klientov bánk tento produkt nesprávne považuje za termínovaný vklad. Treba si uvedomiť, že fondy (okrem tzv. zaistených) negarantujú budúci výnos.
Ak si človek uložil koncom apríla minulého roku peniaze na termínovaný účet s viazanosťou 12 mesiacov, výnos ho pravdepodobne nepotešil.
Autor: pv