BRATISLAVA. Na dôchodok si ľudia môžu sporiť aj na komerčnej báze. Štát nemôže ovplyvniť výšku tohto dôchodku, dostanú toľko koľko si našetrili. A podľa toho, aký produkt si v mladosti vybrali.
Dva v jednom: vyšší dôchodok aj nižšie dane
Môže ísť o kapitálové a investičné životné poistenie, ale aj o doplnkové dôchodkové sporenie. Všetky tieto prudukty tvoria tzv. tretí dôchodkový pilier. Klienti majú možnosť vybrať si svoj pilier podľa svojich súčasných, či budúcich priorít a preferencií. Skoro všetky banky pôsobiace na Slovensku ponúkajú hneď niekoľko dôchodkových produktov.
Výhodou takéhoto sporenia nie je len prvotný efekt, čiže vyšší dôchodok. Ďalšou výhodou sú aj nižšie dane, pretože štát podporuje takéto sporenie na penziu daňovo odpočítateľnou položkou až do výšky 12-tisíc korún.
Sporiteľ či poistenec, ak chce mať nárok na daňové úľavy, musí splniť niekoľko podmienok. Nemôže siahnuť na úspory skôr ako dosiahne 55. rok života, pričom doba sporenia bude trvať aspoň desať rokov.
Doplnkový dôchodok alebo životná poistka
„Štát daňovo zvýhodňuje aj zamestnávateľa, ktorý sa rozhodne zamestnancovi prispievať na dôchodok. Zamestnávateľ si môže dať do nákladov výdaje na tento účel až do výšky šiestich percent z celkového úhrnu miezd, ktoré vypláca svojim zamestnancom. Z týchto príspevkov pritom neplatí odvody do Sociálnej poisťovne. Doplnkové dôchodkové sporenie je však jediné riešenie na trhu, pri ktorom má zamestnávateľ takto zvýhodnené príspevky svojim zamestnancom,“ konštatuje Michal Kustra z Tatra banky. Od januára minulého roku totiž parlament zrušil daňové výhody pre zamestnávateľov pre príspevok k životnému poisteniu.
Pre životné poistenie zase hovorí fakt, že doplnkové dôchodkové sporenie neumožňuje jednorázovú výplatu pri dožití sa dôchodkového veku. Sporiteľ si musí zvoliť anuitu. Životné poistenie umožňuje nechať si vyplatiť aj celú sumu naraz.
Koruny v banke vám automaticky zmenia na euro
V čase keď sa blíži zmena meny z koruny na euro je výhodné mať peniaze uložené na bankovom účte. Banka vám v januári automaticky prepočíta koruny na eurá. Stav úspor v novej mene by vás nemal prekvapiť lebo už od augusta budú banky uvádzať stav účtov na výpisoch aj v eurách.
Ak sa rozhodnete šetriť v štandardných šetriacich produktoch, prídete o daňovú úľavu, ale v prípade nečakaného prerušenia sporenia ju nebudete musieť doplatiť a peniaze mať k dispozícii aj pred dôchodkom.
Termínované vklady a vkladné knižky
BRATISLAVA. Zájsť do banky a vložiť si peniaze na termínovaný účet alebo vkladnú knižku je jednoduché. Predpovedať infláciu na rok dopredu v situácii, keď prejdeme na euro a od začiatku budúceho roka budeme mať inú menu jednoduché nie je.
Skúsenosti z krajín, ktoré prešli na euro hovoria o tom, že inflácia sa po zmene meny rozbehla. Väčšina analytikov túto skúsenosť očakáva aj u nás. Okrem zavedenia eura za najviac rizikové faktory ovplyvňujúce vývoj inflácie považujú vývoj cien ropy a vývoj cien potravín.
„O tom, že inflácia bude budúci rok na Slovensku vyššia než tohto roku, nemožno pochybovať. V pozadí nebude stáť len globálny rast cien energií a potravín, ale tiež samotné načasovanie. Január nie je z pohľadu inflácie vhodný mesiac na prijatie eura. V januári je cenový skok vždy najvyšší. Nový rok prináša preceňovanie cenníkov, ktoré sa pravidelne v priebehu roka nevypláca a má zmysel ho robiť len raz za dlhšiu dobu. Prechod na euro tak bude v ľuďoch ihneď vyvolávať dojem rastu cien, hoci samotné euro v tom bude aspoň čiastočne nevinne,“ uvádza vo svojich prognózach očakávanej inflácie po zavedení eura Markéta Šichtařová, riaditeľka spoločnosti Next Finances.
„Zavedenie eura zvýši slovenskú infláciu až o tri percentá nad dnešnú úroveň. Určite sa dostanú nad šesť percent,“ predpovedá nám to riaditeľ českého Centra pre ekonomiku a politiku Petr Mach. Zároveň uvádza, že budeme so zvýšenou infláciou bojovať niekoľko rokov.
(vj)
Autor: vn