BRATISLAVA. „Klasiku tvoria termínované vkladové účty, stále obľúbené u klientov, ktorí preferujú istotu úroku a ochranu vkladu,“ takto zhodnotila hovorkyňa Ľudovej banky Jana Lukáčová najobľúbenejšie investovanie Slovákov. Rovnako sa vyjadrujú v podstate všetky banky: „Najobľúbenejším produktom sú klasické termínované vklady, na ktorých je až 73 % všetkých prostriedkov ulože– ných na sporiacich produktoch. Najviac využívané sú viazanosti na 1 a 12 mesiacov, ktoré predstavujú viac ako polovicu všetkých termínovaných účtov,“ hovorí Alena Walterová z VÚB Banky. Aj klienti Tatra banky stále obľubujú spôsob investovania finančných prostriedkov prostredníctvom termínova– ných vkladov štandardne vedených v korunách alebo v cudzej mene. „Lehotu splatnosti vkladu si klient sám zvolí v zmluve o termínovanom vklade, na výber má štyri možnosti,“ komentuje ponuku Tatra banky jej hovorca Boris Gandel.
Stará známa vkladná knižka
Dôvodom, prečo si klienti tak často vyberajú termínované vklady je, že prevod peňazí na tento produkt je jednoduchý, pričom úroková sadzba je vopred známa a s vedením účtu nie sú spojené žiadne poplatky. „Termínované vklady má vo VÚB banke otvorené aj množstvo klientov, ktorí majú svoj bežný účet vedený v inej banke,“ dodáva Walterová.
Konzervativizmus alebo obavu riskantnejšie investovať potvrdzuje aj ďalší obľúbený produkt, veľmi preferovaný ešte v časoch socialistickej ekonomiky.
Komerčne najúspešnejším produktom Istrobanky je vkladná knižka. Banka ju zaradila do svojej ponuky pred piatimi rokmi, v období, kedy boli vkladné knižky na ústupe a populárnejšie boli terminované vklady. „Dnes tvoria úspory na vkladných knižkách až jednu tretinu vkladov banky. Ich objem medziročne stúpol o dvadsať percent,“ konštatuje hovorkyňa Istrobanky Miroslava Pargáčová.
Aj Volksbank potvrdzuje obľúbenosť vkladných knižiek, hlavne medzi dôchodcami. „U našich klientov – seniorov sa tešia záujmu vkladné knižky bez aj s výpovednou lehotou,“ dodáva hovorkyňa banky Jana Lukáčová.
Záujem aj o krátke doby viazanosti
Podľa hovorkyne ČSOB Banky Terezy Coplákovej sa obľúbeným stáva aj sporiaci účet s krátkou viazanosťou. „Sporiaci účet s výpovednou lehotou sedem dní je založený na sporení aj malých súm peňazí.
To je jeho výhoda. Klient má možnosť stanoviť si zostatok bežného účtu, z ktorého sa peniaze nad stanovený zostatok automaticky denne prevádzajú na sporiaci účet,“ objasňuje Copláková.
Autor: vn