BRATISLAVA. Tesne pred poslednými komunálnymi voľbami v tatranskej obci Demänovská Dolina sa pred dvomi rokmi zvýšil počet jej obyvateľov zo 179 na 370. Hlasy „novousadlíkov“ pomohli poraziť dovtedajšieho starostu.
Umožnil to zákon, podľa ktorého sa môžu prihlásiť na trvalý pobyt v obci aj ľudia, ktorí nemajú adresu. V občianskom preukaze majú ako miesto trvalého pobytu zapísanú len obec a všetky písomnosti im doručujú na adresu obecného úradu.
Možnosť parlament pred dvomi rokmi zaviedol najmä preto, aby uľahčil život bezdomovcom. Môžu si tak vybaviť občiansky preukaz a ľahšie sa dostanú aj k svojej pošte či dávkam.
Ministerstvo vnútra dnes priznáva, že pobyt na obec zneužívali aj rôzni špekulanti a chce podmienky zmeniť.
Zákon je v parlamente
Ak sa kandidát bude naďalej spoliehať na „volebných prisťahovalcov“, mali by mu po novom zostať k dispozícii len skutoční bezdomovci.
Poslanci novelu zákona o hlásení pobytu občanov, v ktorej ministerstvo navrhuje sprísniť podmienky na získanie trvalého pobytu bez adresy – teda na obec – minulý týždeň posunuli do druhého čítania.
Pobyt na obec by mali získať už len tí, čo nemajú iné východisko. „V súčasnosti sa často z rozličných dôvodov prihlasujú na obec ľudia aj účelovo, napríklad pri konaní volieb,“ hovorí Natália Hattalová z tlačového oddelenia.
Porazený starosta z Demänovskej Doliny žiada Ústavný súd, aby zrušil výsledky volieb a prikázal ich opakovať. Súd o sťažnosti dosiaľ nerozhodol.
„Došlo k hromadnému prihlasovaniu nových obyvateľov obce pred voľbami na trvalý pobyt v obci s podozrením, že sa tak stalo za poskytnutie protihodnoty naverbovaným voličom,“ napísal starosta súdu. „Záujem na tom mala istá spoločnosť, s cieľom zabezpečiť cez zastupiteľstvo svoje ekonomické aktivity na úkor obce.“
Demänovská nie je jediná
Po komunálnych voľbách 2006 informovala TA3 o obci Kvakovce vo východoslovenskej rekreačnej oblasti Domaša, kde starostu zosadili chatári, ktorí sa prihlásili na pobyt do obce. V podtatranských Žakovciach pred voľbami našlo útočisko u farára vyše sto bezdomovcov. Ich hlasy pomohli zvrhnúť starostku.
Ministerstvo navrhuje, aby sa na obec mohli prihlásiť len tí, ktorým trvalý pobyt zrušili, lebo prišli o strechu nad hlavou alebo ho získali podvodom, a zároveň si nemajú kde vybaviť nový trvalý pobyt. „Ide o to, aby sa na obce hlásili len tí, ktorí naozaj nemajú inú možnosť – teda nemajú kde bývať,“ vraví Hattalová.
Združenie miest a obcí Slovenska návrh víta, upozorňuje však, že zmena nevyrieši všetky špekulácie. „Je potrebné previazať zmeny aj so zákonom o voľbách do samosprávy obcí, ktorý určuje, kto, kde a za akých podmienok môže voliť i kandidovať,“ hovorí podpredseda združenia Jozef Turčány.