BERLÍN. „Práve tu pred vyše 20 rokmi odkázal americký prezident Gorbačovovi, aby nechal strhnúť Berlínsky múr. Dnes sa my staviame za Tibet a vyzývame čínsku vládu, aby konečne rešpektovala ľudské práva.“
Za mohutného potlesku takto privítal moderátor na pódiu pred Brandenburskou bránou dalajlámu. Do vzduchu vyleteli stovky žltých, modrých a červených balónov vo farbách tibetskej vlajky.
Modlitba za obete v Číne
Duchovný líder Tibeťanov (72) sa na úvod pomodlil za vyše päťdesiattisíc obetí zemetrasenia v Číne a hovoril o tom, že Tibeťania chcú žiť v mieri so svojimi čínskymi bratmi a sestrami. „Dvadsiate storočie bolo storočím krviprelievania. To 21. storočie by malo byť storočím dialógu,“ povedal dalajláma.
Zopakoval, že neusiluje o nezávislosť, ale väčšiu autonómiu a rešpekt Pekingu k tibetskej kultúre, jazyku a náboženstvu.
Dalajláma je v súčasnosti na turné po západnej Európe, počas ktorého chce udržať záujem verejnosti o Tibet pár mesiacov pre konaním olympijských hier v Pekingu.
Práve v Berlíne ukončil päťdňovú cestu po Nemecku. Nasledovať má návšteva Francúzska, Veľkej Británie a Spojených štátov. V Londýne ho tento týždeň na neoficiálnej pôde prijme aj premiér a šéf labouristov Gordon Brown.
Dalajláma, ktorého na pódiu strážili bodyguardi, mal na tvári neustále úsmev, kýval ľuďom a mnohých rozosmial hlasnými pozdravmi a gestami.
Spomínal, ako ho v roku 1955 držali v Pekingu a ako sa počas jedného rozhovoru s obavami priznal Mao Ce-tungovi, že Tibet má svoju vlastnú vlajku.
„Odpovedal mi, že je to tak dobre. Sám ju nepovažoval za symbol nezávislosti,“ povedal dalajláma. Pekingu odkázal, že ho Tibeťania potrebujú, aby mohli ekonomicky prosperovať.
Napriek mierovému posolstvu dalajlámova cesta rozdúchala spory v nemeckej vládnej koalícii a vyvolala kritiku z Pekingu.
Ministerka s dalajlámom
S duchovným vodcom sa totiž stretla spolková ministerka pre rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zeulová (SPD). Tvrdo ju za to kritizoval jej stranícky šéf Kurt Beck.
Čína proti prijatiu ostro protestovala a dalajlámu označila za separatistu. „Sme rozhodne proti akémukoľvek prijatiu dalajlámu v Nemecku. Napriek tvrdeniam, že nezávislosť nie je jeho cieľom, je v skutočnosti oddaný samostatnosti Tibetu,“ povedal hovorca čínskej ambasády v televízii ARD.
Dalajláma sa v Nemecku nestretol s prezidentom ani so šéfom diplomacie či berlínskym primátorom. Kancelárka Angela Merkelová je na pracovnej ceste v Mexiku. Keď v septembri prijala dalajlámu vo svojom sídle, radikálne si pohnevala Peking.
Kritici teraz tvrdia, že Berlín ustupuje Číne z obáv, aby nedošlo k zhoršeniu vzájomných vzťahov a ohrozeniu ekonomickej spolupráce.
Dvadsiate storočie bolo storočím krviprelievania. To 21. storočie by malo byť storočím dialógu.
Dalajláma