BRATISLAVA. Učiteľka zo školy v Moyzesove-Černíku Jana Jakubičová už učila prvákov čítať z rôznych kníh. Skúsenosti má s Lipkou od Margity a Jána Nemčíkovcov, s knihou Lýdie Virgovičovej, ale aj s najnovším šlabikárom Kamily Štefekovej.
Hovorí, že každému učiteľovi môže vyhovovať iný šlabikár. Jej sa najviac pozdáva Štefeková. Vyhovujú jej hry pre žiakov, ale najmä nápovedné obrázky k písmenám.
Priznáva, že spočiatku sa jej zdal dosť náročný, za rok si však naň zvykla a rada by ho používala aj naďalej.
Učitelia prišli o výber
Ministerstvo školstva však zobralo učiteľom možnosť vybrať si šlabikár. Z troch schválených učebníc zahrnulo do edičného plánu na tento rok len Lipku. Knihy, ktoré sa do plánu nedostanú, môžu síce učitelia používať, ale len ako alternatívne. Štát im ich nepreplatí.
„Nie veľmi súhlasím s tým, že tento výber už nebude,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky pre prvý stupeň zo Základnej školy Staničná v Košiciach Katarína Dubeňová.
Uznáva, že jedna kniha pre všetkých môže pomôcť v prípadoch, keď žiak prestupuje z jednej školy na druhú. Takých prípadov však nie je veľa.
„Preto by malo ostať na škole, aby si vybrala šlabikár, ktorý už má odskúšaný a s ktorým sa učiteľom pracuje najlepšie.“ U nich v škole učia prvákov z knihy od Virgovičovej.
Dôvod nespresnili
Ministerstvo školstva nevysvetlilo, prečo sa jeho úradníci rozhodli len pre Lipku. „Pri výbere učebnice došlo ku zhode kompetentných,“ povedala hovorkyňa Dana Španková.
Šlabikár podľa nej zodpovedal požadovaným nárokom. Viac o výbere nepovedal ani konateľ Aitecu Miroslav Sedláček, ktorý Lipku vydáva. „Rozhodnutie ministra nekomentujeme.“
Ministerstvo počíta s nákladom 59tisíc kusov, čo je zhruba aj plánovaný počet prvákov. Pre vydavateľstvo Aitec ide o zákazku za 3,8 milióna korún.
Stanislav Madarás z konkurenčného vydavateľstva Orbis Pictus Istropolitana si rozhodnutie ministerstva nevie vysvetliť. Hovorí, že z Virgovičovej si školy na september objednali zhruba 25 500 kusov, zo Štefekovej 20 500 kusov. Z Lipky si podľa jeho informácií objednali zhruba 13tisíc kusov.
Vybraný šlabikár sa musí ešte prepracovať podľa nových učebných osnov, s ktorými reforma počíta. Učitelia tak stále nevedia, z čoho budú učiť.
Objektívne by nemal nárok
Odborníčka na šlabikáre Oľga Zápotočná z Kabinetu výskumu sociálnej a biologickej komunikácie SAV si výber ministerstva tiež nevie vysvetliť. Hovorí, že Lipka aj Virgovičová sú staršie šlabikáre a dosť podobné. Využívajú rovnakú metódu učenia.
Štefekovej šlabikár je moderný a kritériá reformy plní bez toho, aby ho bolo treba prepracovať. „Jeho výhoda spočíva v jednoduchosti a modernosti,“ tvrdí odborníčka.
Oceňuje, že kniha deti motivuje čítať aj samy. Potvrdila, že o Lipku medzi učiteľmi už dávnejšie klesol záujem. „Ak by sa malo rozhodovať objektívne, tento šlabikár by nemal nárok byť vybraný,“ povedala.
Autorka: Je to nefér hra
Je to nefér hra ministerstva školstva,“ reagovala na rozhodnutie ministerstva Štefeková. Roky jej trvalo, kým jej alternatívny šlabikár konečne ministerstvo schválilo. Oficiálne ho školy začali využívať po prvý raz tento školský rok.
„Nechcem, aby moja kniha bola jediná na trhu, lebo nepotrebujem, aby sa učitelia, ktorí nemienia na svojom prístupe nič meniť, sťažovali na nejakú Štefekovú.“ Autorka hovorí, že jej ide len o to, aby školám ostala možnosť výberu.
Autor: Veronika Šutková © SME