BRATISLAVA. Rozdiely medzi platmi aj benefitmi v jednotlivých sektoroch sú veľké – vo finančných službách sa zarába o 70 percent viac ako napríklad v cestovnom ruchu alebo gastronómii.
Nadpriemerné mzdy
Priemerné mesačné platy v oblasti finančníctva sa pohybujú na úrovni 28 500 Sk (€ 891), v sektore IT, poradenstve, reklame, propagácii, PR a médiách sa zarába priemerne o 400 korún menej a rovnako je to v oblasti výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody.
Medzi sektory s najnižšími priemernými platmi (17 000 Sk, teda asi € 531) patria napríklad školstvo, cestovný ruch, hotelierstvo a spoločné stravovanie
„Je to zapríčinené aj tým, že v najlepšie platených sektoroch pôsobí veľa zahraničných spoločností, ktoré dosahujú vysoké zisky, a preto sú schopné vyplácať vyššie platy,“ vysvetlil Dalibor Jakuš, riaditeľ spoločnosti Profesia, ktorá prevádzkuje daný platový prieskum.
Podľa Jakuša prispieva tiež k prudkému rastu platov v týchto oblastiach nedostatok špecialistov.
V školstve reálne zarábajú pravdepodobne najmenej
Poľnohospodárstvo, cestovný ruch a gastronómia zamestnávajú viac ľudí s nižším vzdelaním, a to sa odráža aj na výške platov. „Títo ľudia však môžu zarábať reálne viac, pretože v gastronómii časť príjmu dostávajú vo forme prepitného, a v poľnohospodárstve v naturáliach,“ dodal Jakuš.
Platy v školstve patria dlhodobo medzi najnižšie v hospodárstve nakoľko sú zamestnanci ohodnocovaní na základe tabuľkových predpisov.
Benefity sú často dôležitejšie ako plat
Ďalším bonusom k platu sú rôzne zamestnanecké výhody a pre mnohých ľudí predstavujú pri hľadaní zamestnania vysokú motiváciu – aj tu sa však nachádzajú na chvoste rebríčka zamestnanci školstva, zdravotníctva a ubytovacích zariadení.
Podľa výsledkov prieskumu Merces, poskytujú najviac benefitov spoločnosti z oblasti leasingu, rozvodu plynu a informačných technológií.
Autor: (gal) Zdroj: merces.sk