BRATISLAVA. Do podnikania sa absolventi vysokých škôl veľmi nehrnú.
Napríklad podľa prieskumu profesijných preferencií, ktorý medzi vysokoškolákmi uskutočnil Vedeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci, uvažuje o vlastnej firme len 13 percent mladých ľudí. Až tretina súčasných študentov olomouckej univerzity chce po dokončení štúdia cestovať, pätina zvažuje štúdium na ďalšej vysokej škole a viac ako polovica sa chce zamestnať.
Poradenstvo a zázemie pre začínajúcu firmu
Výsledky výskumu majú slúžiť aj Podnikateľskému inkubátoru univerzity, ktorý umožňuje študentom i pedagógom založiť si za zvýhodnených podmienok a s primeraným zázemím firmu.
Podnikateľské inkubátory existujú ako súčasť univerzít v zahraničí už roky a táto prax sa preniesla aj k nám. Už tretí rok funguje Univerzitný technologický inkubátor aj pri Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Jeho cieľovou skupinou sú študenti, absolventi, doktorandi aj pracovníci slovenských vysokých škôl. Inkubátor im poskytuje zázemie a poradenskú podporu pri rozbiehaní podnikania.
Tri mesiace môžete premýšľať a radiť sa
Vstup nie je úplne voľný – vyžaduje sa inovatívny nápad zameraný na technológie. „Človek k nám nemusí priniesť absolútnu novinku, ale nápad musí obsahovať niečo nové, nemôže byť len okopírovaním cudzej myšlienky,“ vysvetľuje projektová manažérka inkubátora Michaela Haraslinová.
V úvodnej fáze môže záujemca využiť startup kanceláriu – tri mesiace môže formovať základnú myšlienku a zisťovať, či sa z nej dá vybudovať podnikateľský zámer. „Vyvrcholením tejto fázy by mal byť reálny podnikateľský plán,“ dodáva Haraslinová.
Tri roky v inkubátore
Ďalšie tri roky môže môže začínajúci podnikateľ využívať priestory, vybavenie a odborné poradenské služby inkubátora; tu sa však už za niektoré služby platí.
„Možnosť má každý, podmienkou je inovatívnosť a zameranie na technológie. Každý zámer je posudzovaný odbornou komisiou zloženou z ekonómov a naslovovzatých odborníkov z praxe a tí posúdia, či je dostatočne pôvodný, či by bol zaujímavý pre investora, prípadne pre koncových zákazníkov. A my potom záujemcovi odpovieme, či má jeho myšlienka podľa našich expertov šance na uplatnenie,“ hovorí Michaela Haraslinová.
Služby Start up kancelárie
Záujemcovia dostanú možnosť bezplatne 3 mesiace fungovať v start-up kancelárii UTI.
Táto kancelária je zariadená potrebným nábytkom a technikou, vrátane 2 počítačov pripojených na internet.
Nájomníci môžu bezplatne využívať profesionálne poradenské služby inkubátora (účtovné, právne, business consulting atď), aby posunuli svoj podnikateľský zámer bližšie k realite.
Odporúča sa im vypracovať business plán ako nástroj pre oslovenie investorov; preskúmať trh a konkurenciu; prípadne podniknúť prvé kroky k založeniu právnickej osoby.
Autor: gal, čtk