Lenka Završanová je nevidiaca. Externe študuje sociálnu prácu, pracuje ako dobrovoľníčka pre Združenie nevidiacej a slabozrakej mládeže Netopier a – podniká.
Spolu s priateľom otvorila koncom januára v Trenčíne papiernictvo a predajňu pomôcok pre deti, ktoré majú problémy s učením.
Pomôž si sám
Čo priviedlo dvadsaťdvaročné dievča medzi začínajúcich podnikateľov? „Niekoľko mesiacov som pracovala v agentúre podporovaného zamestnávania – snažila som sa nájsť prácu pre ľudí ako ja a videla som, že väčšina firiem nemá chuť zamestnať nás,“ vysvetľuje Lenka Završanová svoje rozhodnutie. „Ale ja nechcem sedieť doma so založenými rukami a čakať, kým mi niekto pomôže. Tak som si povedala, že sa zamestnám sama.“
S priateľom vymysleli projekt, našli si vhodný priestor v Trenčíne, zabezpečili si sortiment.
Dobrovoľníci vo svojej firme
Napriek pôvodnému plánu sa im nepodarilo vytvriť takýmto spôsobom pre seba pracovné miesta, ale predajňu rozbehli. „Zatiaľ zamestnávame jednu pracovníčku, bývalú učiteľku z materskej školy, ktorá pozná problémy detí a vyzná sa v sortimente. Ja sama som nemohla robiť predavačku. Aj keď poznám sortiment a viem presne, kde je čo uložené, nemohla by som blokovať i keď prácu s pokladňou teoreticky ovládam. A na zaplatenie platov a odvodov za dvoch zamestnancov teraz v začiatkoch financie nemáme,“ hovorí Završanová.
Obaja iniciátori zatiaľ pracujú pre svoju firmu ako dobrovoľníci – zháňajú sortiment, pripravujú spustenie internetového predaja, učia sa.
„Uvidíme, ako to bude ďalej, keď sa obchod lepšie rozbehne. Teraz sme sa tomu nemohli venovať naplno, pretože v združení sme pripravovali projekty pre letné tábory a okrem toho máme obaja štátnice,“ hovorí mladá podnikateľka.
Jeden projekt nestačí
A ďalšie plány? Teraz sa chcú naplno venovať rozbehnutiu internetového predaja a napísaniu projektu chránenej dielne, aby mohli mohli požiadať o dotáciu úrad práce. „Ale chceme počkať, kým sa predaj zvýši a chceme si to skutočne dobre premyslieť, aby sme nemuseli napokon obchod zavrieť a peniaze vrátiť,“ hovorí Završanová a dodáva: „Ak všetko dobre pôjde, zamestnáme ďalších ľudí a my sa budeme venovať ďalším projektom. Ja totiž nemám rada jednotvárnosť.“
Lenka Završanová s priateľom majú v hlave ďalšie nápady. Napríklad malú farmu, ktorá by poskytla pracovnú príkležitosť aj ďalším ľuďom s postihnutím. „To je kolegov sen, pretože on pôvodne vyštudoval za zootechnika a veľmi by sa chcel venovať práve tejto práci,“ hovorí Lenka Završanová. „Sú to len plány, ale určite budeme skúšať ďalšie možnosti; neštudujem sociálnu prácu preto, aby som bola predavačkou.“
Autor: gal