BRATISLAVA. Klienti sa o zmene poplatkov zväčša dozvedia z oznamu na výpise z účtu, ktorý dostanú poštou. Tam však zväčša nenájdu údaje, ktorých poplatkov sa zmena dotkne a v akej výške. Treba ich hľadať na internete alebo v pobočke.
Avízo na výpise stačí
Hoci prístup k internetu nemá celá populácia a zisťovanie zmien inou než elektronickou cestou znamená pre klienta telefonáty či návštevy banky, podľa Národnej banky Slovenska (NBS) je takéto informovanie v súlade so zákonom o bankách. Jana Kováčová, hovorkyňa NBS, spresňuje, že zákon bankám stanovuje povinnosť informovať písomnou formou v slovenskom jazyku o podmienkach na prijímanie vkladov, poskytovanie úverov a vykonávanie ďalších obchodov a o ich cenách vrátane uvedenia príkladov na internetovej stránke a v prevádzkových priestoroch banky.
Pätnásť dní vopred
O zmene podmienok na vykonanie obchodov, ako aj ich cien musí podľa Kováčovej banka informovať najmenej 15 dní pred nadobudnutím účinnosti zmeny, ak osobitný predpis neustanovuje inak či ak sa banka inak nedohodla s klientom.
Väčšina bánk tvrdí, že klientom poskytuje informácie o zmenách v sadzobníkoch či na výpisoch z účtu s 15dňovým predstihom. Stáva sa však, že avízo o zmene poplatkov, ku ktorej došlo napríklad 1. apríla, nájdu vo výpise z účtu za apríl a ten dostanú až v prvej polovici mája. Hovorca Tatra banky Boris Gandel uviedol, že zverejnenie zmien zabezpečí banka najneskôr v deň účinnosti zmeny. Klienti Poštovej banky i VÚB sa podľa hovorcov o zmenách na internete dozvedia 30 dní vopred, sadzobník na obchodných miestach Poštovej banky majú k dispozícii asi týždeň vopred.
Poplatky nemajú strop
Ak spôsob informovania o zmenách poplatkov legislatíva určuje, výška cien za bankové služby ani ich rast nie sú zákonom upravené či obmedzené. Paragraf 27 zákona o bankách hovorí o povinnosti banky postupovať pri výkone činnosti obozretne a s vynaložením odbornej starostlivosti. Podľa Kováčovej musí vykonávať obchody za výhodných ekonomických i právnych podmienok pre banku aj klientov. „V súvislosti s dodržiavaním tohto ustanovenia sú vylúčené absurdné poplatky,“ dodáva hovorkyňa NBS.
Autor: Denisa Čimová