Poplatky aj položky za zúčtovanie za výber z bankomatu vlastnej banky sa pohybujú od troch do šiestich korún (v rámci balíka môžu byť nulové). Za výber debetnou kartou z cudzieho bankomatu klient nezaplatí menej ako 30 korún, no môže aj 40 korún. Hľadať bankomat svojej banky sa teda oplatí. Výnimkou je mBank, ktorá poskytuje prvé tri výbery z ktoréhokoľvek bankomatu zdarma, za každý ďalší si z účtu klienta odpíše 35 korún.
Kto hľadá, ušetrí
V zahraničí platí pravidlo o hľadaní prinášajúcom úspory dvojnásobne. Nepremysleným výberom možno stratiť viac peňazí ako doma. Platí to však len v prípade, ak klientova banka patrí do medzinárodnej skupiny, ktorá poskytuje zvýhodnené podmienky.
Klient Slovenskej sporiteľne zaplatí za výber z bankomatov Erste Group v siedmich krajinách maximálne štyri koruny (ak má drahší balík tak menej či nič). Výber z bankomatov iných bánk v cudzine ho stojí dve percentá z transakcie, ale minimálne 160 korún.
Klienti UniCredit Bank, ktorí vlastnia balík služieb, majú zadarmo, majitelia bežných účtov za šesť korún výber z bankomatov UniCredit Group v 18 krajinách. Z iných bankomatov v cudzine výber stojí aspoň 150 korún.
Klienti ČSOB by mali pri návšteve Českej republiky uprednostniť bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny, kde za výber debetnou kartou zaplatia šesť korún. Za výber z iných bankomatov v cudzine platia dve percentá, minimálne 180 korún. Jedno euro zaplatí klient OTP Bank, ak v zahraničí objaví bankomat OTP Group a dá mu prednosť pred iným, kde ho výber stojí minimálne 100 korún.
Majiteľ karty vydanej k Start kontu VÚB banky platí pri výbere z bankomatu v cudzine aj s účtovnou položkou 36 korún.
S výnimkou mBank, ktorá tvrdí, že výber v cudzine nespoplatňuje, odíde 100 až 180 korún (1,5 či 2 percentá z hodnoty transakcie) za výber v zahraničí i klientom iných bánk.
Oveľa lacnejšie môže vyjsť aj pri početnejších transakciách počas pobytu v zahraničí využitie karty na platbu, poplatok je totiž maximálne šesť korún.
Za zmeny sa platí
Hoci sú výbery a platby kartou najčastejšie využívanými úkonmi, treba pamätať aj na iné, ktoré banky spoplatňujú. Sú to často tie, ktorými klient robí zmenu v pobočke . Zrušenie účtu momentálne spoplatňuje päť z jedenástich oslovených bánk (ČSOB, Istrobanka, Slovenská sporiteľňa, UniCredit Bank po 200 korún, OTP Bank 100 korún), v ostatných by mal mať klient tento úkon zadarmo alebo len za poplatok za zúčtovanie úkonu. Ak nevyužíva služby elektronického bankovníctva, vo väčšine bánk musí počítať s poplatkom za zmenu trvalého príkazu v pobočke, ten sa pohybuje od 15 do 50 korún.
Poplatok za zablokovanie karty sa líši podľa typu karty. Vo viacerých bankách platí, že za zablokovanie karty poskytujúcej menší komfort klient zaplatí menej ako za kartu vyššieho štandardu. Nič by za tento úkon nemal zaplatiť klient mBank, v ostatných bankách sa poplatok pohybuje od 50 do 300 korún, pri komfortnejších kartách môže stáť 500 aj 2000 korún.