BRATISLAVA. Rodičia, ktorým bývalý partner neplatí alimenty, sa od júla môžu rýchlejšie dostať k peniazom, ktoré ako náhradu poskytuje štát.
Parlament vo štvrtok prijal nový zákon o náhradnom výživnom, podľa ktorého štát bude peniaze poskytovať preddavkovo.
Štátne výživné človek môže získať iba vtedy, ak sa najmenej tri mesiace domáhal alimentov prostredníctvom exekútora.
Ak raz bývalý partner alimenty zaplatí, tak rodičovi, ktorý sa o dieťa stará, štátne výživné zastavia a on si musí zopakovať celú procedúru. To znamená opäť tri mesiace vymáhať peniaze exekúciou a potom podať ďalšiu žiadosť o náhradné výživné.
Na peniaze od štátu teda treba čakať. „V minulosti sa stali aj také prípady, že náhradné výživné bolo vyplatené aj po piatich, šiestich mesiacoch od podania žiadosti,“ tvrdí Eliška Cigáňová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre.
Zákon by po podpise prezidentom začal byť účinný 1. júla. Úrady najprv rodičovi poskytnú preddavok a potom budú jeho nárok naň pravidelne prehodnocovať.
Penále zrušili
Zákon vyšiel v ústrety aj ľuďom, ktorí alimenty neplatia. Parlament zrušil penále, ktoré si štát účtuje za to, že výživné vypláca namiesto nich.
Ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová povedala, že penále má „takmer nulovú vymožiteľnosť“. Vo väčšine prípadov ide o ľudí v hmotnej núdzi alebo o cudzích štátnych príslušníkov žijúcich mimo Slovenska a „vymáhanie výživného z cudziny je prakticky nemožné“.
Andrea Marková, osamelá matka, penále nepovažuje za dôležité a uznáva aj jeho komplikovanú vymáhateľnosť. Tvrdí, že ten, kto neplatí výživné, „je už aj tak pomerne vysoko sankcionovaný poplatkami za exekúciu, ktoré zvyšujú sumu pohľadávky až o jednu tretinu“ a navyše ho možno trestne stíhať.
Za neplatenie alimentov hrozí až nepodmienečný trest. Vlani bolo zaň právoplatne odsúdených 2036 osôb.
Od januára 2005 do konca minulého roka sa penále rozrástlo na asi 37,5 milióna korún. Dlžníci zaplatili iba 2,4 milióna, čo predstavuje šesť percent.
Viac administratívy
„Náhradné výživné sa poskytuje v trinástich krajinách Európskej únie, z toho preddavkovo v jedenástich,“ píše ministerstvo sociálnych vecí, ktoré zákon navrhlo.
Úradníci sa zhodujú, že žiadateľom o túto dávku zákon uľahčí život. Úradu práce ukladá, aby si potrebné doklady „zabezpečil sám v rámci dokazovania“, povedala Tomanová.
„Predpokladá sa častejšia obnova konania a viac dokladovaných písomností a preukazovaných skutočností,“ dodala hovorkyňa úradu práce v Michalovciach Adriana Krepelková.
Autor: Jozef Čavojec ILUSTRAČNÉ FOTO SME– PAVOL FUNTÁL