Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi tri dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú žlté optické lapače.
Ošetrenie má význam najmä v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50 a Decis Protech s ochrannou lehotou 28 dní a Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou lehotou 14 dní. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody. Je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov.
Obaľovače a méra
Ošetrovanie proti obaľovačom je aktuálne na slivkách a broskyniach nasledovne:
V 2. signalizačnom pásme (ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce)
- proti obaľovačovi slivkovému v termíne od 18. do 23. mája prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech a Mospilan 20 SP, ale toto ošetrenie vykonávame iba vtedy, ak sme pred týždňom nepoužili Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC;
- proti obaľovačovi broskyňovému v dňoch 20. až 25. mája prípravkami Decis EW 50, Decis Protech, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 CS.
V 3. signalizačnom pásme (nížinné polohy a kotliny severnejšie od 2. pásma do nadmorskej výšky približne
600 m):
- proti obaľovačovi slivkovému v dňoch 18. až 25. mája prípravkami Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC, alebo o 7 až 10 dní prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech a Mospilan 20 SP;
- proti obaľovačovi broskyňovému v dňoch 27. mája až 4. júna prípravkami Decis EW 50, Decis Protech, Karate 2,5 WG a Karate Zeon 5 CS.
Ochrana proti obaľovačovi jablčnému zatiaľ stále nie je aktuálna. Treba sledovať večerné teploty merané o 22. hodine letného stredoeurópskeho času, ktoré musia presiahnuť 17 °C, aby sa začalo kladenie vajíčok.
Okrem toho odporúčame pestovateľom sledovať aj samotné kladenie vajíčok. Postrek je aktuálny až niekoľko dní po jeho začiatku, a to špeciálnymi prípravkami Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky sa používajú neskôr pri hromadnom liahnutí lariev.
Opätovne pripomíname druhé ošetrenie proti mére hruškovej prípravkom Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77. Ošetruje sa dva týždne po odkvitnutí stromov.
Výskyt vošiek a pásavky
Vzhľadom na priebeh počasia očakávame zvýšené výskyty vošiek. S ochranou sa počíta až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje. Samozrejmosťou je dodržanie hygienickej ochrannej lehoty pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia.
Sledovať treba aj vývoj pásavky zemiakovej, proti ktorej sú účinné špeciálne prípravky, tie sa aplikujú na začiatku liahnutia lariev.