Slovo výtvarník nevystihuje všetko, čím sa Robert Rauschenberg zaoberal. „Pracujem v medzere medzi umením a životom,“ bolo jeho obľúbené krédo.
Detstvo prežil v silne kresťanskej rodine v Texase, no nestal sa kňazom a aj s farmakológiou skončil po niekoľkých semestroch. Ako 22-ročný totiž uveril vo svoj kresliarsky talent. A urobil dobre - ako prvý Američan vyhral Bienále v Benátkach (1964), ako prvý žijúci Američan sa dostal na obálku časopisu Time, kniha ART-news ho zaradila medzi 25 najvplyvnejších umelcov storočia a získal dokonca aj cenu Grammy za obal platne pre Talking Heads.
Na slávnom Black Mountain College ho učil člen Bauhasu Josef Albers. Zobral si od neho disciplínu a zmysel pre metódu, no inak robil „presný opak“. Ešte na škole prišiel s prvým legendárnym dielom, bielym plátnom, na ktorom nebolo nič okrem odrazu priestoru. Svojský minimalizmus, využívanie bežných predmetov a nekonvenčné nápady ho spojili s pop-artom, ktorý preslávil Warhol. Viac než príslušnosť k nejakému smeru ho však zaujímal jeho projekt kultúrnej výmeny s komunistickými krajinami, založil aj organizáciu na podporu spolupráce umelcov a vedcov.
„Ľudia sa ma pýtajú: Nedochádzajú vám nápady? Nepoužívam ich. Vždy, keď mám nápad, obmedzuje ma a obvykle to skončí sklamaním. Ale nedochádza mi zvedavosť,“ tvrdil legendárny Američan. Zastavilo ho až zlyhanie srdca , vo veku 82 rokov. (her)
* 31. 10. 1925
† 21. 2. 2008
Autor: FOTO – SITA/AP