ČCHENG-TU, BRATISLAVA. Čínska provincia Sečuán zasiahnutá ničivým pondelkovým, zemetrasením stojí pred ďalšou hrozbou. Otrasy zeme so silou 7,9 stupňa Richterovej stupnice poškodili aj obrovské vodné nádrže, ktoré sa môžu každú chvíľu vyliať na zborené mestá.
Čínske úrady zatiaľ s evakuáciou miliónov obyvateľov z oblasti okolo epicentra váhajú. Majú problém dostať sa k ľuďom, ktorí zemetrasenie prežili. Včera počet možných obetí odhadli až na 50tisíc, záchranári už objavili takmer 20tisíc mŕtvych tiel.
VIDEO: Zemetrasenie so sebou prinieslo novú hrozbu
V hlavnom meste provincie Čcheng-tu, kde sídli velenie záchranných prác, žije aj slovenský študent čínštiny Igor Seman. Mesto, v ktorom zahynulo najmenej tisíc ľudí, podľa neho problémy s vodou nemá.
Voda môže zabíjať
„Horšie sú na tom oblasti v smere zlomu severovýchodne od epicentra. Už teraz však majú veľký problém v meste Šifang, kde sa do vody vyliali tony amoniaku," povedal Seman pre SME.
Vojaci včera preverili najväčšiu vodnú elektráreň v provincii a podľa štátnej agentúry Nová Čína nie je poškodená. Zemetrasenie však zasiahlo spolu asi 400 zásobníkov vody. Vydržať nemusí napríklad najstaršia vodná nádrž sveta nad mestom Tuťang-jen, kde padajúca škola zasypala 900 žiakov a študentov. Dvetisíc rokov stará priehrada môže zaplaviť celé mesto.
Bez strachu proti úradom
Zúfalí pozostalí, ktorí holými rukami prehľadávajú trosky, sa už neboja kritizovať najvyššie miesta. „Keby záchranárov poslali skôr, už by moje dievčatko vytiahli. Viete, dovoľujú nám mať iba jedno dieťa," povedala agentúre AFP Wen Chua-jung.
O zlyhaní správcov krajiny hovoria aj v metropole provincie. „Ľudia nadávajú na úrady, pretože padali najmä nové budovy. V stavebníctve vládne korupcia a budujú tu z menej kvalitných materiálov, ako oficiálne priznávajú," povedal Seman.
Aj padnutá škola v Tuťang-jene bola najmladšou na ulici. Ostatné budovy otrasy vydržali.
Peking prvýkrát súhlasil, že do krajiny pustí aj zahraničných záchranárov. Zelenú majú podľa televízie CCTV jednotky z Japonska a Tajwanu.
Vojaci včera objavili aj telá prvých mŕtvych zahraničných turistov. Zahynúť malo 50 ľudí, ich národnosť však médiá nespresnili.
Padali najmä nové budovy. V stavebníctve vládne korupcia, budujú z nekvalitných materiálov.
Igor Seman, slovenský študent v Sečuáne