RANGÚN, BRATISLAVA. Vojenská junta v Barme dosiahla svoje. Voliči jej odobrili novú ústavu. Opozícia však označila výsledky sobotňajšieho referenda za podvod. Junta včera oznámila, že k urnám prišlo až 99 percent z 22 miliónov voličov.
Barmčania sa 94,2 percentami hlasov vyslovili za prijatie dokumentu, ktorý zaručuje junte štvrtinu hlasov v parlamente a v prípade výnimočného stavu dáva moc do rúk armády.
Voľby podľa ľudskoprávnych organizácií neboli férové. Opozícia tvrdí, že voličom sa vyhrážali pokutami či väzením. Mnohí hlasovali aj za ostatných členov svojej rodiny, na ich preukazy.
Hlasovanie v cyklónom postihnutých oblastiach, ktoré odložili na 24. mája, už na výsledku referenda nič nezmení. K urnám má prísť len 5 miliónov voličov.
Organizácia Amnesty International však kritizovala juntu, že je neľudské žiadať od ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou a svoje rodiny, aby o deväť dní hlasovali v referende.
K mnohým z nich sa ešte stále nedostala žiadna pomoc. Aj keď v Rangúne pristáva stále viac lietadiel s humanitárnou pomocou, viazne jej distribúcia a cudzích zdravotníkov režim neprijíma.
Do Barmy povolila junta vstup len 160 záchranárom z ázijských krajín. Thajsko poslalo do krajiny 30 lekárov, žiadosť o pomoc od junty dostali aj India, Čína a Bangladéš. (toh)
Prečo vojenský režim nepadne?
Generáli tlaku zahraničia odolajú. Obyvateľov Barmy sa obávať nemusia. Tí, ktorých cyklón najviac postihol, sa snažia postarať v prvom rade o seba.
„Pre ľudí je najdôležitejšie prežitie, jedlo, voda, oprava domov,“ hovorí bývalý austrálsky veľvyslanec v Barme Trevor Wilson. Ostatní si až pridobre pamätajú, ako armáda zatočila minulý rok s protestujúcimi mníchmi. „Ľudia sa nechcú nechať zastreliť,“ myslí si taxikár v Rangúne.
Voči zahraničiu sa junta obrnila pocitom vlastnej neohrozenosti. Rozhodnutie generálov presťahovať svoje sídlo v roku 2005 do Nepjita len posilnilo ich vieru v nadľudské schopnosti predvídať hrozby. Podporu v referende považujú za dôkaz popularity. (reuters)