Štát chce stavať v cudzích lesoch

Keď ministerka pôdohospodárstva pochopila, že z jej zákona by ostala len deklarácia, hlasovanie stopla.

Ak by prešiel doplňujúci návrh k novele zákona o pôde z dielne poslanca Smeru, výstavbu diaľnic by nebrzdili ani vlastníci lesov, ani poplatky za vyňatie poľnohospodárskej pôdy.Ak by prešiel doplňujúci návrh k novele zákona o pôde z dielne poslanca Smeru, výstavbu diaľnic by nebrzdili ani vlastníci lesov, ani poplatky za vyňatie poľnohospodárskej pôdy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ– SITA)

BRATISLAVA. Ľudia, ktorí majú zabezpečiť rýchlu výstavbu diaľnic, zistili, že si znova potrebujú pomôcť zákonom.

Keď totiž vláda cez parlament presadila zrýchlenú verziu vyvlastňovania pozemkov pod budúcimi diaľnicami, zabudla na lesy. Ak by teda aj štátna diaľničná spoločnosť získala načas povolenie stavať priamo v obciach a na poliach, zabrzdiť by ju mohli majitelia lesov.

Naopak

Napraviť to mal poslanec Peter Pelegrini (Smer-SD). Ten v minulom volebnom období priamo spolupracoval so súčasným ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym – bol jeho poslaneckým asistentom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predísť problémom s majiteľmi lesov chcel Pelegrini tým, že sa do novely zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy pokúsil vpašovať nové paragrafy.

Keďže jeho návrhy idú proti pôvodnému účelu návrhu ministerstva pôdohospodárstva, ministerka Zdenka Kramplová (HZDS) včera hlasovanie o zákone a teda aj dvoch doplňujúcich návrhoch poslanca Smeru zastavila minimálne do budúceho týždňa.

Kramplová chcela, aby investori museli za povolenie stavať na kvalitnej pôde platiť. Dúfala, že si potom budú vyberať miesta, ktoré sú pre poľnohospodárstvo menej vzácne. Pelegrini navrhol prakticky opak. Chce, aby významné investície mali výnimku a za stavanie na ornej pôde neplatili nič.

Odvoláva sa na zákon o významných investíciách, ktorý fakticky hovorí, že významnou investíciou sa stáva všetko, čo za také označí vláda. Ak by teda prešiel Pelegriniho návrh, všetci významnejší investori by stavali, kde chcú bez ohľadu na kvalitu zabranej pôdy. Tieto firmy si totiž pri rokovaniach o investičných stimuloch od vlády tradične vymôžu status významnej investície.¶

SkryťVypnúť reklamu

Bez súhlasu vlastníka

Druhá časť Pelegriniho návrhu rieši, ako môže stavať štát na lesných pozemkoch, ak si to ich majiteľ neželá. Ak teda ide o „diaľničný stavebný pozemok“, mohlo by sa podľa poslanca Smeru „obmedziť užívania lesných pozemkov z plnenia funk­cie lesa bez súhlasu vlastníka“.

Ak by pozmeňujúci návrh novely zákona prešiel, diaľničná spoločnosť by majiteľovi lesného pozemku zaplatila, koľko je adekvátne podľa nej, a mohla by začať stavať.

Opozícia s návrhom nesúhlasí

„Nie je v poriadku, ak sa s pozemkom deje čokoľvek bez súhlasu vlastníka, či ide o poľnohospodársku pôdu, či les,“ povedal aktivista Richard Drutarovský.

Proti sú aj poslanci opozície. Hovoria, že znova ide o neodôvodnený vstup do vlastníckych práv, tak ako to bolo pri zákone o urýchlení výstavby diaľnic. Ten umožňuje vydať stavebné povolenie na diaľnicu, hoci s tým majiteľ pozemku nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa SDKÚ Jarmila Tkáčová pripomína, že samotný Pelegrini povedal, že mu ide „o zrovnoprávnenie vyňatia lesných pozemkov s vyňatím poľnohospodárskej pôdy“.

Pre opozíciu je problém aj spôsob, akým chce poslanec Smeru meniť zákony. Tkáčová hovorí, že Pelegrini novelou jedného zákona vstupuje do iného zákona, pričom na to nie sú dôvody.

Navyše chce obmedziť vlastnícke práva majiteľov lesov v situácii, keď na Ústavnom súde leží otázka, či je to možné urobiť majiteľom ostatných pozemkov pod plánovanými diaľnicami. „Musíme počkať ako v tomto prípade rozhodne ústavný súd,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 406
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 261
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 406
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 731
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu