BRATISLAVA. Už niektoré čiastkové údaje z prvých mesiacov tohto roka naznačovali, že ekonomika aj tento rok bude rásť veľmi rýchlo. Ľudia kupujú viac, obchody vykazujú rekordné tržby, firmy vyvážajú do zahraničia viac tovarov ako vlani. Aj preto mohol včera Štatistický úrad skonštatovať, že v prvom štvrťroku sme vyprodukovali o 8,7 percenta viac tovarov a služieb ako pred rokom.
Je to menej ako vlani na konci roka, stále však rastieme dostatočne rýchlo na to, aby sme sa približovali k životnej úrovni vyspelých štátov únie. Náš rast bol skoro štvornásobne vyšší, ako priemer eurozóny. Napríklad Nemci si v prvom štvrťroku polepšili o 2,6 percenta. Francúzska ekonomika rástla ešte o niečo pomalšie.
O pár krokov bližšie
Životná úroveň medzi krajinami sa najčastejšie zvykne porovnávať cez podiel hrubého domáceho produktu, teda celkovej produkcie tovaru a služieb v krajine na jedného obyvateľa. V roku 2004 sme nedosahovali ani 60 percent priemeru únie. Tento rok by sme sa však vďaka vysokému rastu mali prehupnúť nad 70 percent.
Podľa odhadov Európskej komisie by sme v prebiehajúcom roku mali rásť najrýchlejšie v únii. Rekord z minulého roka však už zrejme nezopakujeme. Ekonomika vlani stúpla o vyše 10 percent. Výrazne jej pritom pomohlo, že obchodníci sa predzásobili na konci roka cigaretami, aby sa načas vyhli vyššej spotrebnej dani. Tú sme museli zvýšiť od januára pre požiadavku únie.
Spolu s vysokým rastom stúpa aj počet ľudí, ktorí majú prácu. Celkovo bolo v prvých troch mesiacoch zamestnaných vyše 2,2 milióna ľudí, čo je skoro o 60-tisíc viac ako pred rokom. Napriek zdraženiu, ktoré sa prejavilo najmä na potravinách a energiách, si za zinkasované peniaze môžeme zadovážiť viac tovarov a služieb. Reálne, teda po odrátaní inflácie, rastú nielen platy, ale aj penzie.
„Ľudia vysoký ekonomický rast už evidentne pociťujú, lebo podľa štatistík reálne nakupujú oveľa viacej ako minulý rok,“ povedal ekonóm UniCredi Bank Ľubomír Koršňák. Maloobchodné tržby stúpli prvý štvrťrok o vyše 14 percent. Nikdy doteraz sa obrat maloobchodníkov takýmto tempom ešte nezvýšil.
Podrobné údaje, čo bezprostredne tento rok potiahlo ekonomiku, Štatistický úrad nezverejnil. Urobí tak až na budúci mesiac. Ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová predpokladá, že za rastom je najmä vyššia spotreba ľudí na Slovensku a dopyt zahraničia po našich výrobkoch.
Inflácia mierne stúpla
Napriek vysokému rastu sa ekonomika podľa Valachyovej neprehrieva. Znamená to, že vysoký rast ekonomiky nevyvoláva výraznejší tlak na rast cien. Ten však prichádza spoza našich hraníc. Ceny, najmä potravín, rastú všade v zahraničí.
Zvyšujúci sa dopyt najľudnatejších krajín sveta – Číny a Indie – sa prenáša do rastu cien poľnohospodárskych komodít, ktoré navyše nahor tlačí aj rastúci dopyt po biopalivách. Aj preto u nás potraviny za rok zdraželi skoro o desať percent.
Podľa údajov Eurostatu bola v apríli u nás inflácia 3,7 percenta, čo je o desatinu percentuálneho bodu viac ako v marci. Priemer inflácie za posledných 12 mesiacov je stále výrazne pod eurokritériom.