Fráza „generačná priepasť“ prišla do módy v 60. rokoch. Opisovala hlboký rozdiel v hodnotách a životných štýloch, ktorý vznikol medzi generáciou povojnovej populačnej explózie a ich rodičmi.
Táto priepasť medzi mladšími a staršími ľuďmi sa v 60. rokoch dotkla aj volebných výsledkov. Mladí voliči v rokoch 1968 až 1980 oveľa viac podporovali demokratických prezidentských kandidátov než ich predkovia.
Mladí za demokratov
Podobné rozdiely v hlasovaní generácií badať aj v súčasnosti. Za posledné dva roky prieskumy ukázali, že voliči od 18 do 29 rokov sa v hojnom počte pridali k Demokratickej strane. Našli svojho kandidáta v osobe Baracka Obamu, ktorý získal hlasy mladých v 29 z 32 primárok tam, kde sa robili prieskumy voličov po odovzdaní hlasu.
Zaujímavé je, že starší voliči, z ktorých mnohí podporovali demokratov celé roky, akoby za Obamu hlasovať nechceli. Hillary Clintonová má prevahu hlasov ľudí nad 65 rokov v 26 primárkach. A predvídajúc všeobecné voľby, národné prieskumy teraz ukazujú, že lepšie oproti Obamovi si v tejto staršej vekovej skupine počína aj McCain .
Lenže – zatiaľ čo Obamova príťažlivosť pre mladých sa prekrýva s ich väčším sklonom podporiť demokratov, starší voliči neprejavujú väčšiu lojalitu Republikánskej strane, ktorá by vysvetľovala ich najnovšie volebné preferencie.
Pohľad na nedávne prieskumy Pew research center ukazuje, že najstarší a najmladší blok voličov má na Obamu a McCaina výrazne rozličný názor. Menej seniorov, len 43 percent, sa prikláňa k Obamovi. Presne taký istý pomer voličov do 30 rokov, sa pozitívne pozerá na McCaina, čo je ďaleko pod jeho umiestnením u zvyšných voličov.
Obamovci: falošný McCain
Kuriózne je, že podľa februárového prieskumu Pew Research Center nie je pravdepodobnejšie, že by mladí voliči považovali McCaina za pristarého na prezidenta, než ich staršie náprotivky. Majú však pochybnosti o jeho dôveryhodnosti. Veľká časť ho označuje za falošného.
Naopak, na rozdiel od mladých ľudí a voličov stredného veku sa zdá, že starší voliči sú oveľa menej uchvátení Obamovou osobnosťou. Viacerí ho nazývajú arogantným a ťažko obľúbiteľným.
No senátor sa starším ľuďom nepozdáva aj pre iné dôvody, ako je jeho štýl. Mnohí majú silne konzervatívne sociálne názory v otázke prisťahovalcov, viery či rasy, také vzdialené Obamovi.
|
Autor: Andrew Kohut, New York Times