SEATTLE. Republikánsky kandidát na amerického prezidenta senátor John McCain tento týždeň zintenzívnil kritiku prezidenta Georgea Busha a jeho vlády za prístup k životnému prostrediu.
Za klímu zabojoval na mediálne skvele zorganizovanej prechádzke k chladnému, dažďom zmáčanému úpätiu Kaskádových hôr na severozápade krajiny pri hraniciach s Kanadou, kde uistil verejnosť, že v úsilí zastaviť klimatické zmeny „Amerika môže viesť a nie prekážať“. Pod šírym nebom v delte rieky Cedar na východ od Seattlu senátor dodal, že „prezident a ja sa výrazne rozchádzame v tejto otázke už mnoho rokov“.
Nerozhodnutí zelení
Bol to McCainov druhý deň cesty na tichomorský severozápad, do potenciálne nerozhodnej oblasti v novembrových voľbách. Stavil tam na plán, ako spomaliť globálne otepľovanie, ktorý smeroval k nezávislým voličom v oblasti, kde mnohí považujú životné prostredie za kľúčovú volebnú tému.
Odchádzajúci prezident Bush spochybňuje vedecký základ globálneho otepľovania a vyslúžil si tak od Američanov ďalšiu vlnu nesympatií.
Arizonský senátor navrhol povinné obmedzenia skleníkových plynov v Spojených štátoch, s čím Bush nesúhlasí. McCainovi demokratickí konkurenti, senátori Barack Obama a Hillary Clintonová, však ponúkajú odvážnejšie a rýchlejšie plány na redukciu emisií. Na otázku, prečo by environmentálne uvedomelí voliči mali zvoliť radšej jeho ako Obamu či Clintonovú, McCain odvetil, že jeho návrh je „vykonateľný“ a že jeho rivali „sa podľa mojich informácií nikdy nezúčastnili na tvorbe zákonov ani na debatách, ani na iných krokoch v tejto otázke“.
Na spojencov zabudol
Nespomenul, že v roku 2007 mu Clintonová a Obama pomáhali presadiť návrh zákona o obmedzení emisií, ktorý predstavil spolu s nezávislým senátorom Josephom Liebermanom.
Clintonová si okrem toho s McCainom a ďalšími senátormi v roku 2004 na nórskom súostroví Svalbardy pozreli dôsledky globálneho otepľovania. McCain túto cestu spomenul v pondelok, ale Clintonovú opäť vynechal.
McCain pri obhajobe klímy už viedol aj okrúhly stôl s environmentalistami vo vzdelávacom stredisku Cedar River Watershead, ktoré vodou zásobuje Seattle.
Vyhnať satana
Účastníka diskusie McCaina najviac zaujalo stretnutie s riaditeľkou spoločnosti na výrobu výstroja do divej prírody, ktorá situáciu využila na žiadosť o dotovanie solárnych panelov.
McCain nič nesľuboval, ale povedal, že diskusia obnovila jeho nadšenie vrátiť sa do Washingtonu, „aby som sa pokúsil robiť Božiu prácu v meste satana“.
Okrem kritiky Busha na pozadí panorámy zahmleného jazera Rattlesnake sa zdalo, že senátorov deň sa točí iba okolo televíznych záberov, na ktorých kráča scenériou tichomorského severozápadu s dôležitými environmentalistami.
V delte rieky Cedar sa skupina vliekla po priehrade Masonry, popri jazere Chester Morris a potom sa krátko prešla po lesoch. Na každom kroku v pätách s kameramanmi.
Washington ukazuje, že je stále ťažšie a ťažšie robiť Božiu prácu v meste satana.
John McCain, kandidát na amerického prezidenta
Autor: Elisabeth Bumiller New York Times