WASHINGTON, BRATISLAVA. Hillary Clintonová jednoznačne vyhrala v Západnej Virgínii. Informácia, ktorá by pred niekoľkými mesiacmi znamenala veľa, dnes sotva niekoho zaujme.
Ani 41percentný náskok senátorky pred jej rivalom Barackom Obamom v tomto dvojmiliónovom štáte, ktorý môže zohrať v novembrových prezidentských voľbách kľúčovú rolu, už nič nemení. Senátor z Illinois už má demokratickú nomináciu takmer istú. Clintonovej slová, že zostáva bojovať do konca, to už nezvrátia.
Trojpercentná šanca
Pred koncom primárkového obdobia (odvoliť ešte zostáva v piatich štátoch) vedie Obama o 150 delegátov. Senátorka ho môže dobehnúť len tak, že by získala vysoké percento nevolených superdelegátov. No Clintonovej už neveria ani tí.
Video Reuters:
Za posledný týždeň sa k Obamovi pridali dvadsiati siedmi, kým k senátorke iba dvaja. Magazín Slate zhodnotil jej šance, že sa nakoniec postaví republikánovi Johnovi McCainovi v súboji o prezidenta, len na necelé tri percentá.
Americké médiá hovoria o konci súboja. Podľa portálu Politico.com je to prvýkrát, čo „tlač odstúpila z hry skôr ako kandidát“. Zostávajúce primárky ignoruje aj Barack Obama. Na súboj s ním ako hlavným súperom sa pripravujú aj republikáni okolo Johna McCaina.
Bojuje až do konca
Porážku si odmieta priznať len senátorkin tím. „Zostávam v hre, pokiaľ nie je jasný kandidát,“ povedala po víťazstve v Západnej Virgínii. Čo drží senátorku v takmer isto prehratých pretekoch? „Dúfajú v niečo dramatické a neočakávané, čo by zmenilo súboj,“ povedal pre AP demokratický konzultant Steve McMahon.
V kútiku duše Clintonová možno dúfa v senátorovu osudnú chybu. Obamovo „faux pas“ by mohlo znížiť jeho verejnú podporu a presvedčiť tak superdelegátov, že senátorka by mala v novembrových voľbách predsa len vyššie šance.
Pomôže Florida a Michigan?
Sny o Bielom dome živia aj dva ľudnaté štáty: Florida a Michigen. Obidva boli vylúčené z demokratickej nominácie, pretože posunuli svoje hlasovanie na priskorý termín.
Demokrati tento problém doteraz nevyriešili a stále sa špekuluje, že nakoniec sa tristo delegátov (alebo aspoň polovica) na augustovom konvente rátať bude.
Väčšina voličov tu hlasovala za senátorku (pravda, kandidáti tu nekampaňovali a Obama dokonca v Michigane nebol ani na volebnom lístku). Ak by sa delegáti z týchto štátov rátali, mohla by Clintonová dobehnúť stratu a vrátiť sa do hry.
Obama sa tomu snaží predísť a v Michigane podporil návrh, aby delegátov rozdelili v počte 54 ku 46 v prospech Clintonovej, čím by senátorka až tak veľa nezískala.
Viceprezidentka Clintonová
Agentúra AP tiež špekuluje, že vytrvalým pokračovaním v takmer stratenej kampani chce senátorka z New Yorku získať kreslo viceprezidentky.
Spoločná kandidatúra Obamu a Clintonovej je snom mnohých demokratických politikov. Demokratom by mohla pritiahnuť senátorkine ženy či pracujúcu bielu triedu, rovnako aj Obamových mladých či Afroameričanov. Ďalšiu možnosť, prečo Clintonová pokračuje v boji, môžu byť podľa agentúry Reuters peniaze. V súčasnosti sa jej dlhy vyšplhali na 20 miliónov dolárov, z čoho vyše polovica sú jej osobné úspory. Ak bude pokračovať, možno sa jej podarí ešte niečo vyzbierať.
Kliknite - obrázok zväčšíte.