O tom dátume sa už všeličo napísalo, sfilmované, vyslovené, zinscenované, odspievané.
Kniha úspešného amerického spisovateľa Jonathana Safrana Foera Extremely Loud & Incredibly Close (Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko) má však v sebe oveľa viac ľudskosti ako niektoré filmy, ktoré sa odvážili pripomenúť ten deň.
Deň, keď sa v kalendári písal dátum 11. 9. 2001 a New York a televízne obrazovky po celom svete pokryl kúdol dymu, strachu a zúfalstva.
K titulu, ktorý sa k tomu vracia cez malé dieťa, by bolo rozumné pristupovať opatrne. Čo keď tam bude čakať koncentrácia hnevu rozmixovaná v ideológiách o konflikte civilizácií?
A do toho ešte osemročný chlapček, ktorý chce zrejme vyvolať ešte srdcervúcejší súcit u čitateľa.
Namiesto toho v Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko nájdeme fotografie so zámkom od dverí alebo s portrétom ženy zozadu, či knižnú stranu, na ktorej je viac písmien a viet, ako sa na ňu zmestí.
A potom hlavnú postavu – Oskara Schella, osemročného chlapca, ktorého otec mal stretnutie v newyorských Dvojičkách, keď ich rozpárali lietadlá.
Oskar je nielen extrémne inteligentný, odvážny a vynaliezavý, ale najmä veľmi rozkošný a citlivý chlapec. Rozhodol sa vypátrať záhadu – komu patrí kľúč, ktorý nechal jeho otec vo váze? Ak by to zistil, bude k mŕtvemu otcovi bližšie? To zistí, iba ak to zistí.
Na ceste newyorskými ulicami stretáva neuveriteľné postavičky, nádherné ženy a vlastné myšlienky. „Všetko, čo sa narodilo, musí zomrieť, čo znamená, že naše životy sú ako mrakodrapy. Dym stúpa v odlišných rýchlostiach, ale horia všetky, takže všetci sme v pasci,“ uvažuje Oskar.
Jeho úvahy prelínajú aj ďalšie (listy) a spoločne odkrývajú tajomstvo rodiny, ktoré je komplikovanejšie ako tajomstvo kľúča vo váze.
V slovenčine tituly tohto autora zatiaľ nenájdeme. V češtine už vyšli minulý rok v pražskom nakladateľstve BB/art knihy Naprosto osvětleno aj Příšerně nahlas a k nevíře blízko.
Foer dokáže byť príšerne blízko.