„Boli to dvaja dobre oblečení muži v strednom veku a kupovali niečo za 100 korún, nepamätám si už čo, no platili päťtisíckorunáčkou,“ povedala predavačka. „Vydala som zostatok, teda asi 4900 korún. Kupujúci však z výdavku zobral tri päťstokorunáčky, dve dvestokorunáčky a jednu stovku – spolu dvetisíc korún a požiadal ma, aby som mu ich zmenila na dve celé tisícky. Súhlasila som a zobrala som tie drobnejšie bankovky do ruky a vydala mu dve tisícky. Kým som ich držala v ruke, zákazník šikovne vytiahol z vrecka ďalšie tri tisícky a poprosil ma, aby som mu vrátila päťtisíckorunáčku. Bola som trochu zmätená, bol aj dlhý rad a ten druhý pán sa do toho stále miešal a pýtal sa, prečo by som to nemohla urobiť. Opýtala som sa, či som mu tých dvetisíc dala, no ten druhý povedal, že ich držím v ruke, pritom sa aj uškľabol, akože som nemožná. Ponúknuté tri tisícky už ležali na pulte a dve som mala v ruke, teda mi všetko sedelo, a päťtisícku som vydala. V skutočnosti som im dala o dve tisícky viac.“
Večer tržbu odovzdávala šéfovi a opísala všetko, čo sa stalo. „Šéf mi povedal, že ma chápe, ale že chybu som urobila ja, teda musím peniaze uhradiť sama. Veľmi ma to hnevá, pretože zarábam iba šesť-sedemtisíc. Šéf mi však navrhol, že to môžem uhradiť v splátkach.“
Predavačka ďalej uviedla, že o takomto podvode už počula, lebo vo fachu pracuje 21 rokov, no osobne sa je to nikdy nestalo. „Vo sne by mi to nenapadlo, že ma takto niekto dostane,“ povedala. Policajný hovorca Maroš Mitro, ktorého sme sa opýtali, či polícia v súčasnosti rieši podobný prípad, povedal, že sledované policajné oddelenia takýto prípad nateraz neevidujú. Aj keby sa však niekto pokúšal podať trestné oznámenie na polícii, neuspel by, ak totiž škoda neprevyšuje osemtisíc korún, prípad je kompetentný riešiť iba príslušný okresný úrad. V budúcnosti sa to však pravdepodobne zmení, podľa navrhnutej novely Trestného zákona bude polícia musieť prijímať trestné oznámenia aj s polovičnou škodou.
SAMO SEMAN