ČCHENG-TU, BRATISLAVA. Čínski vojaci a záchranári prehrávajú boj s časom. Pod troskami po pondelkovom zemetrasení v provincii Sečuán sú stále tisíce ľudí. Počet potvrdených obetí včera podľa štátnej agentúry Nová Čína presiahol 12-tisíc a pravdepodobne bude ešte stúpať.
VIDEO: Panika na letisku počas pondelňajšieho zemetrasenia
Zrovnané so zemou
Špeciálna záchranná jednotka dvadsiatich vojakov sa včera ráno prebojovala až k epicentru. Väčšina ciest je podľa armády zničená a bežný presun ťažkej techniky je prakticky nemožný.
Mesto Jingčju v srdci zemetrasenia podľa zistení vojakov živel takmer vyhladil. Z 12-tisíc obyvateľov padajúcim budovám uniklo asi tritisíc. Osud ostatných je neznámy. V sutinách
v blízkom meste Mien-ču zostalo 10-tisíc ľudí.
Množstvo ľudí zomrelo aj desiatky kilometrov od centra otrasov. Pri páde ôsmich škôl zahynulo viac ako dvetisíc žiakov a študentov. Ďalšie tisícky robotníkov uviazli aj v troskách tovární. Do záchranných prác sa včera zapojili čerstvé vojenské sily.
VIDEO: Počet obetí stúpa
Zomierali iba domáci
Medzi mŕtvymi zatiaľ úrady nenašli žiadnych cudzincov. „Komunikujú veľmi otvorene, majú presné štatistiky. Keby boli medzi obeťami aj Slováci, už by sme o tom vedeli,“ povedal hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda. Agentúry priniesli informáciu o skupine pätnástich nezvestných Britov, ktorí sa do oblasti vydali autobusom. Do večera o nich nik netušil. Podľa britského Independent sa stratila aj skupina Američanov, ktorí do oblasti prišli kvôli pandám.
Oblasť zemetrasenia je známa prírodnými rezerváciami s pandami. Desiatky zvierat podľa agentúry AP katastrofu prežili, k najväčšej rezervácii sa však záchranári nedostali.
Do Pekingu včera mierili ponuky na humanitárnu pomoc z celého sveta. Pridalo sa i Slovensko. Príchod zahraničných záchranárov však čínsky premiér Wen Ťia-pao odmietol.
Záchranárov nechcú
Zem sa v Sečuáne triasla aj včera. Štátna televízia CCTV informovala až o dvoch tisícoch následných slabších otrasoch, ktoré mohli ublížiť najmä uväzneným v troskách. Mnohí ľudia zo strachu radšej spali pod holým nebom.
Zemetrasenie podľa Pekingu nezastaví ani prípravy na letné hry. Olympijská pochodeň sa do postihnutého Sečuánu dostane podľa pôvodného plánu na budúci mesiac. Každé ráno iba pribudne minúta ticha za obete.
Uviazli sme
Slovenský študent sinológie MICHAL FÁBER je v Sečuáne na výlete. Od augusta študuje v susednej provincii.
Ako ste prežili zemetrasenie?
„Boli sme v hlavnom meste provincie Čcheng-tu, asi 90 kilometrov od epicentra. Bolo to moje prvé zemetrasenie v živote a rovnako vystrašene ako ja vyzerali aj miestni. V našej štvrti sa to skončilo opadanou omietkou. V meste vraj zahynulo asi 45 ľudí.“
Hrozí vám ešte nebezpečenstvo?
„Našťastie, ani veľmi nehrozilo. Ale ľudia sú stále
v panike. Veľmi zlé sú najmä dodatočné otrasy, ktoré sa stále vracajú. Iba pár hodín pred zemetrasením sme však boli v Tuťang-jene, kde sa zrútila škola s 900 študentmi. Keby sme tam zostali, neviem, ako to dopadne.“
Je mesto veľmi zničené?
„Ani nie, ale je takmer nemožné sa odtiaľto dostať. Vlakové stanice aj letiská sú zatvorené. Železnica je úplne zablokovaná ľuďmi, ktorí chcú odcestovať, ale nemôžu. Uviazli sme ako v pasci.“
Pomáha aj armáda?
„Vojakov som žiadnych nevidel. Včera večer chodilo po meste policajné auto a cez amplión upokojovali ľudí.“
Sú tam aj iní Slováci?
„Tu v meste sú ešte dvaja spolužiaci zo sinológie, chlapec a dievča. Na to dievča nemám kontakt a ani neviem, či je v poriadku.“
Vedia o vás na veľvyslanectve?
„Nie, sme na výlete, o ktorom nemajú ako vedieť.“
(juk)