BRATISLAVA. Zákaz podávať alkohol osobám mladším ako osemnásť rokov nestačí. Proti opíjaniu sa mladistvých treba podľa návrhu zákona poslankýň HZDS Kataríny Tóthovej a Ľudmily Muškovej bojovať novými opatreniami – na diskotéku, kde sa podáva aj alkohol, by napríklad deti do pätnásť rokov pustili po deviatej večer len s rodičom.
Nový zákon aj s pozmeňovacími návrhmi môže parlament prijať už dnes. Väčšina strán dá pri hlasovaní poslancom voľnú ruku.
Návrh sa nepáči časti opozície ani Združeniu miest a obcí Slovenska.
Tóthová považuje situáciu s alkoholom u mladistvých za alarmujúcu. „S pani poslankyňou Muškovou sme dostali veľa pozitívnych ohlasov. Od učiteľov, od starostov. Na ulici ma zastavovali ľudia, že konečne idete riešiť takéto problémy.“
Úsmevný návrh
Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru pripúšťa, že návrh vyvoláva aj úsmev. Aj on si však myslí, že s najväčšou pravdepodobnosťou prejde. „Je dobré, aby sa zaviedli aj určité pravidlá hry,“ tvrdí. Rafael Rafaj z SNS hovorí, že ponechávať celú výchovu mládeže na rodičov je „ultraliberálne“ a že by si aj obce mali plniť niektoré povinnosti.
Podpredseda ZMOS Jozef Turčány tvrdí, že by zákon mohol obciam komplikovať život ďalšou administratívou, keďže by mali kontrolovať napríklad to, či v miestnej reštaurácii nesedia po deviatej večer mladiství bez rodičov. „Veľmi ťažko budeme môcť naplniť ustanovenia tohto zákona. Neviem si predstaviť, ako by sa napríklad primátor Bratislavy alebo mestský úrad mohol dozvedieť o súkromnej párty mladistvých.“
Opozícia: Právny zmätok
„Snaha vylepšovať zákon ďalšími pozmeňovacími návrhmi môže viesť do absurdných situácií, že keď pôjdem s 12-ročným synom do krčmy po deviatej večer a vypijem si s ním desať symbolických prípitkov, dodržím zákon, ak ho takto schválime,“ hovoril šéf zdravotníckeho výboru Viliam Novotný z SDKÚ.
Tvrdí, že dnes platná legislatíva upravuje ochranu detí pred alkoholom dostatočne. Problém je, že sa nevykonáva. „Schválenie návrhu nebude viesť k ochrane detí pred alkoholom - iba vyvolá právny zmätok.“
Poslankyňa SMK Klára Sárközy si myslí, že zákon je nevykonateľný a špecifikovaním zákazu piť deťom aj doma by mohol narušovať právo na súkromie. Môže sa to podľa nej skončiť tak, že ľudia začnú udávať svojich nepriateľov.
Sárközyová povedala, že keď do ochrany pred alkoholom majú vstúpiť poslanci, považuje za neprípustné, aby „predseda koaličnej strany pil alkohol nielen v súkromí, ale aj na verejnosti a ešte sa tým vystatoval“.