BRATISLAVA – Podstatným zjednodušením života slovenských živnostníkov sa má stať novela zákona o paušálnych daniach, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára tohto roka. Niektoré otázky úpravy paušálneho zdaňovania však stále robia problémy nielen podnikateľom, ale i úradníkom.
Novela zákona o paušálnych daniach reaguje na výhrady podnikateľov k pôvodnému zákonu z minulého roka. Na ten reagoval len zlomok živnostníkov, ktorí podmienky na zdaňovanie paušálnou daňou spĺňajú.
Výhody paušálnych daní
Hlavnou výhodou paušálneho zdaňovania je, že na výpočet dane z príjmov živnostník už nebude musieť preukazovať svoje výdavky ani viesť štandardné účtovníctvo. Daň si vypočíta z predpokladaných príjmov v danom roku. Zmení sa aj samotná platba dane a podávanie daňového priznania.
Na rozdiel od doterajšej úpravy sa daňové priznanie bude podávať na začiatku zdaňovacieho obdobia, a nie až marci nasledujúceho roka ako pri podnikaní na základe „klasickej“ živnosti. Tu však vzniká rozdiel medzi živnostníkom, ktorý už v predošlom období podnikal a na paušálne zdaňovanie len prechádza, a živnostníkom, ktorý sa rozhodol podnikať až v tomto roku.
V prvom prípade stačí daňové priznanie podať do 31. marca tohto roka a v rovnakom termíne je potrebné zaplatiť aj paušálnu daň. Začínajúci živnostník, ktorý získal oprávnenie až v tomto roku, je povinný paušálnu daň zaplatiť do 30 dní odo dňa, v ktorom nadobudlo právoplatnosť jeho osvedčenie. Napríklad, ak občan získal živnostenské oprávnie k 1. januáru 2001, zaplatí daň a podá daňové priznanie do konca januára. Ako sme sa však dozvedeli na Ústrednom daňovom riaditeľstve (ÚDR) v Banskej Bystrici, tlačivo na podanie daňového priznania zatiaľ neexistuje a je veľmi pravdepodobné, že k dispozícii nebude ani do konca januára. „Tlačivo bolo spripomienkované a malo by už ísť do tlače, ak nebude do konca januára k dispozícii, myslím, že by to mali úrady tolerovať,“ skonštatovala jedna z pracovníčok ÚDR. Podľa Adriany Tupej, hovorkyne ÚDR, by na daňových úradoch mali byť tlačivá k dispozícii tento piatok.
Aj pri výpočte paušálnej dane sú podmienky rôzne. Živnostník, ktorý na paušálne zdaňovanie prechádza, si daň vypočíta z výšky príjmov, ktoré je možne zdaňovať paušálnou daňou a ktoré reálne dosiahol v roku 2000. Začínajúci živnostník, ktorý získal oprávnenie po 31. decembri 2000, si paušálnu daň vypočíta z predpokladaných príjmov v roku 2001.
Sadzba dane sa v oboch prípadoch pohybuje od 2 percent do 2,45 percenta v závislosti od výšky dosiahnutých príjmov.
Kto spĺňa podmienky
Od Nového roka sa výrazne rozšíril okruh činností, pri ktorých nie je potrebné viesť štandardné účtovníctvo. Novela ich uvádza v tzv. negatívnom vymedzení. Znamená to, že paušálne zdaňovanie je možné uplatňovať na druhy činností, ktoré v novele uvedené nie sú. Rovnako aj tu platia odlišné podmienky pre začínajúcich živnostníkov a živnostníkov, ktorí len na paušálne zdaňovanie prechádzajú.
Celkové príjmy živnostníka za rok 2000 z činností, na ktoré sa paušálne zdaňovanie vzťahuje, nesmú prekročiť sumu 1,5 milióna korún. Živnostník, ktorý má záujem o paušálne zdaňovanie, tiež nesmie byť registrovaný ako platiteľ dane z pridanej hodnoty ani ako platiteľ spotrebnej dane. Výška paušálnej dane pritom nesmie byť nižšia ako tritisíc korún.
Odvody sú záhadou
Odvodové zaťaženie podnikateľov platiacich paušálnu daň je zatiaľ otáznikom. Podnikatelia, rovnako ako úradníci, zatiaľ nevedia, z akého základu si budú živnostníci vypočítavať odvodové percento. Podľa pracovníčky Sociálnej poisťovne prebiehala včera o tomto probléme porada a v najbližších dňoch by sa k živnostníkom mala dostať vysvetľujúca informácia. Dôvodom rozporov je podľa nej nejednoznačný výklad narýchlo schváleného zákona. Ďalšia z pracovníčok Sociálnej poisťovne dokonca upozorňuje, že výsledkom porady môže byť opatrenie, pri ktorom by sa živnostníci spĺňajúci podmienky paušálneho zdaňovania s ročnými príjmami pod 100-tisíc korún vôbec nemuseli v Sociálnej poisťovni registrovať. Podľa informácií z ÚDR boli na všetky daňové úrady rozoslané podrobné informácie o celej problematike paušálnych daní, ktoré budú v prípade záujmu podnikateľov poskytnuté na nahliadnutie. Zároveň na túto tému prebiehajú bezplatné školenia, a to nielen pre úradníkov, ale i pre verejnosť. ÚDR ani ministerstvo financií tentoraz nerobili odhady počtu živnostníkov, ktorí sa prihlásia na paušálnu daň. Minulý rok takéto odhady existovali, ale skutočný počet žiadostí bol nakoniec pre obe inštitúcie veľkým sklamaním. Podľa hovorkyne ÚDR Adriany Tupej za rok 2000 totiž prejavilo záujem o túto formu zdaňovanie iba 1401 živnostníkov. Celková výška odvedenej dane dosiahla 9,7 milióna korún.
TOMÁŠ KURTANSKÝ, jj