Súdenie futbalových fanúšikov priamo na štadióne za výtržnosti, ktorých sa dopustili,je na Slovensku nepravdepodobné. Ministerstvo vnútra to nepovažuje za potrebné, hoci futbalové kluby a polícia by súdy privítali.
BRATISLAVA. Súdne konania na futbalových štadiónoch na Slovensku v najbližších rokoch nebudú a vydarená sobotná premiéra v Česku sa pre naše ministerstvo spravodlivosti inšpiráciou nestala.
„Nie je to potrebné, sieť súdov je primeraná,“ reagoval hovorca ministerstva Michal Jurči.
„Určite by to pomohlo. Fanúšikovia by si pod touto hrozbou uvedomili viac, čo im hrozí. Ale je to aj záležitosť štadióna a priestoru, kde by to prebiehalo, u nás by sa musela pristaviť nejaká bunka, nemáme na to miestnosť,“ hovorí manažér Artmédie Peter Kašpar. Za by bol futbalový zväz aj predstavitelia klubov - na otázku SME kladne odpovedali v Žiline, Trnave aj predstavitelia bratislavského Slovana a Artmedie.
Prevencia
Počas vypätého derby Sparta Praha - Baník Ostrava si žiaden z fanúšikov netrúfol ničiť štadión, prizabiť fanúšika súpera či vykrikovať rasistické heslá. Sudca, ktorý môže okamžite vyniesť rozsudok, ako výstraha zabral.
,,Chceme, aby rowdies pochopili, že za výtržnosti ich čaká tvrdý trest. A ten je najúčinnejší, keď príde hneď,“ povedal pre SME Igor Troch z ministerstva vnútra Českej republiky.
Posledné finále Slovenského pohára v Žiline prvého mája sa skončilo bitkami a ničením štadióna fanúšikmi Spartaka Trnava. „Obvinenie z výtržníctva bolo zatiaľ vznesené voči štyrom páchateľom,“ povedal včera žilinský policajný hovorca Radko Moravčík.
Výtržníci zničili sedačky, reklamné stojany, trávnik a záchody. Jeden ochrankár skončil s ťažkým a 20 ľudí s ľahkým zranením. Polícia zadržala 12 ľudí.
Sudca na tribúne
Kedy budú vynesené právoplatné rozsudky, je dnes ťažké odhadovať. Výhodou sudcov na štadióne je, že nastupujú okamžite v prípade, že je dostatok dôkazov a svedkov. Po ruke má on line prístup do všetkých potrebných databáz a registrov. Rozsudok v takomto skrátenom konaní môže padnúť do niekoľkých desiatok minút od spáchania trestného činu.
To všetko bolo v sobotu prichystané v kancelárii jedného zo sparťanských manažérov, v útrobách tribúny, kam si sudca priniesol okrem talára aj český štátny znak. Prichystaný bol aj advokát pre výtržníka. Zostali bez práce, prítomnosť sudcu bola široko medializovaná a zrejme ako výstraha zabrala.
Polícia hovorí áno
Slovenské ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že hoci by zriadenie takýchto súdov nebolo problémom, nepotrebujeme ich. Za dostatočné považuje, že polícia po zadržaní môže držať výtržníka za mrežami, kým prokurátor spracuje návrh na väzbu a sudca ju potom prípadne akceptuje. „Následne musí prokurátor podať obžalobu a sudca v primeranom čase prípad prejednať. Netreba zabúdať na právo na obhajobu,“ odpovedal Michal Jurči.
Za účinné opatrenie považuje sudcu na štadióne hovorca policajného prezídia Martin Korch. „Mohol by to byť odstrašujúci prostriedok pre nespratníkov.“