BRATISLAVA – Štát konečne začal robiť strategickým investíciám úľavy podobné tým v okolitých krajinách V 4. Ekonomickí ministri včera vláde odporučili schváliť návrh zákona o investičných stimuloch a zmenu niektorých zákonov. Tieto legislatívne úpravy predĺžia veľkým investorom daňové prázdniny z terajších piatich rokov na desať.
O prázdniny môže žiadať domáci alebo zahraničný investor bez rozdielu, ak spĺňa základné kritérium – plánuje tu preinvestovať najmenej 400 miliónov korún. Minimálna výška investície v regiónoch s mierou nezamestnanosti vyššou ako 10 percent (všetky kraje okrem Bratislavského a Trnavského) sa dokonca znižuje na 200 miliónov.
Daňové prázdniny však investori nebudú dostávať automaticky, ale ich žiadosti budú podliehať schváleniu ministerstva hospodárstva. „Zabránime tak, aby domáce podniky využívali daňové prázdniny na realizovanie svojich investičných zámerov prostredníctvom zakladania dcérskych spoločností,“ vysvetlil vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.
Daňovými prázdninami chce štát zabezpečiť prílev zahraničných investícií. Snaží sa tým predovšetkým prilákať investorov, ktorí plánujú vybudovať fabriku na zelenej lúke. Na Slovensku máme zatiaľ jediného takého investora. Ide o americkú textilnú spoločnosť Molex. Tá vybudovala fabriku na východnom Slovensku.
Doterajšie skúsenosti v oblasti prílevu zahraničného kapitálu do budovania nových fabrík v strednej Európe naznačujú, že problémy budú s vykupovaním pozemkov od reštituentov. Tí často nechcú predať svoj pozemok.
Stalo sa to napríklad v spoločnosti Whirlpool v Poprade, ktorá rozširovala svoju prevádzku a plánovala investovať do rozšírenia podniku.
Podobnú situáciu zažil holandský Philips na Morave. Problémy s financovaním vykupovania pozemkov pre zahraničného investora majú aj v obci Kechnec. Obec totiž vykupovala pre investora Molex pozemky a čakala, že tieto náklady jej preplatí štát. Nestalo sa tak.
TOMÁŠ VELECKÝ