BRATISLAVA – Rokovania predsedníctiev koaličných strán o reforme verejnej správy nepriniesli dohodu. Vicepremiér Mikloš hodnotil víkend ako „určitý pokrok, nie však dostatočný“. Premiér Dzurinda v priebehu víkendu telefonicky rokoval s predstaviteľmi SDĽ, KDH a SOP. „Vidím svetlo, za ktorým sa dá kráčať,“ povedal. Upozornil, že napriek vyjadreniam vrcholných predstaviteľov SDĽ komuniké z ich zasadnutia nevylúčilo možnosť dohody na inom modeli ako 8 + 8.
SDĽ sa rozhodla nepodporiť kompromisný návrh a obvinila vicepremiéra Ivana Mikloša z toho, že reforma nie je pripravená komplexne a zodpovednosť za to nesie on. Mikloš na výroky SDĽ reagoval: „Sú to nepodložené tvrdenia, ktoré majú do značnej miery zakryť zodpovednosť tých, ktorí ich hovoria.“ K najväčšej námietke SDĽ, že nie sú jasné kompetencie a financie, ktoré sa prenesú na mestá a obce, povedal: „Koncom januára sme sa dopracovali k veľmi presnému zoznamu kompetencií, ktorý sa musí premietnuť do desiatok zákonov. Preto do júna máme pripraviť kompetenčný zákon, ktorý toto bude legislatívne riešiť. Ale obsahovo je to známe veľmi presne už niekoľko mesiacov. Čo sa týka financií, v prvej fáze na VÚC, obce a mestá s jasne definovanými kompetenciami prejdú peniaze, s ktorými sa dnes zabezpečuje ich výkon v štátnej správe. V druhej fáze to bude riešiť aj fiškálna decentralizácia, teda zmena daňového systému a posilnenie daňových príjmov obcí, miest a VÚC. Tieto záležitosti sú vecne vyriešené – čo chýba, je politická vôľa.“
Mediálnu prestrelku koalície spestrila rada KDH, ktorá odkázala ministerke financií Brigite Schmögnerovej, že hnutie nepodporí žiadny návrh na zvýšenie daňového a odvodového zaťaženia. Predseda KDH Pavol Hrušovský upozornil, že ministerka sa vlani mýlila, keď občanov strašila, že zníženie daní ohrozí príjmy štátneho rozpočtu. Mýli sa vraj aj v súčasnosti, keď sa opakovane bráni zníženiu daní.
Republikový výbor SDĽ sa zaoberal aj zjednocovaním s SDSS. „Posudzujú sa aspekty názvu, organizačných postupov a personálne otázky,“ povedal predseda SDĽ Jozef Migaš.
Predsedníctvo SOP tvrdí, že z klubu SOP už nikto neodíde a od Jirka Malchárka očakáva, že sa vzdá poslaneckého mandátu. „Pre SOP je neprijateľná jeho príslušnosť k poslaneckému klubu strany, nezávislí poslanci sú mimo politických klubov,“ povedal predseda Pavol Hamžík. Podľa neho bol Malchárek na kandidátku SOP dosadený a so stranou sa „nikdy poriadne nestotožnil“.
(kr, frm, sita)