BRATISLAVA, ŽILINA. Policajti po výtržnostiach vo finále Slovenského pohára medzi Trnavou a Petržalkou v Žiline predviedli na obvodné oddelenia dvanásť ľudí.
„Dve osoby z Trnavy vo veku dvadsaťdva a dvadsaťšesť rokov boli obvinené z trestného činu výtržníctva. Je predmetom zistenia, či sú členmi fanklubu Spartaka Trnava,“ povedala hovorkyňa žilinskej polície Jana Balogová.
„Sú to muži, ktorí sa zdržiavali v sektore trnavských fanúšikov na východnej tribúne. Ďalší dvaja sa budú zodpovedať za priestupky voči občianskemu spolunažívaniu a majetku. Konanie ostatných ôsmich osôb sa momentálne dokumentuje. Polícia preveruje ich konanie, či napĺňa znaky priestupku alebo trestného činu. Sú k dispozícii kamerové záznamy, budú vypočutí svedkovia.“
Nešlo o vážne zranenie
Počas vyčíňania fanúšikov zranili príslušníka usporiadateľskej služby.
„Člen bezpečnostnej služby je už v poriadku. Mal tržnú ranu na hlave. Po ošetrení bol na vlastnú žiadosť prepustený do domácej liečby. Išlo o ľahké zranenie. Nie o stredne ťažké, ako znela pôvodná informácia.“
Na tribúne žilinského štadióna vytrhali fanúšikovia 264 miest na sedenie. Predpokladalo sa, že zranenie spôsobili práve vytrhnutou stoličkou.
„To zisťujeme. Poranený člen bezpečnostnej služby to nepotvrdil. Bol to okamih. Vo výpovedi povedal, že nevie.“
Tyče a pyrotechnika
Na štadión sa napriek bezpečnostným opatreniam dostala pyrotechnika a železné predmety. „Železnými tyčami sa 'vyzbrojili' fanúšikovia Spartaka potom, ako zdemolovali časť tribúny. Po prekonaní bariér vytrhali tyče. Je záležitosťou usporiadateľov prehľadávať osoby, ktoré prichádzajú na štadión. Fanúšikov Trnavy izolovali od ostatných. Na tribúnu prichádzali cez turnikety. Vstupovali aj vystupovali zo štadióna osobitným vchodom. Polícia zabezpečila sprievod fanúšikov od stanice až po štadión.“
Oprávnený zásah?
Fanúšikovia Spartaka pokladajú zásah za neopodstatnený. Polícia tvrdí opak.
„Zákrok bol vyhodnotený v zmysle zákona ako primeraný a správny. Počas zápasu polícia niekoľkokrát vyzývala fanúšikov Spartak Trnava, aby upustili od konania. Plyn bol použitý až po neoposlúchnutí viacerých výziev. Polícia urobila maximum.“
Krivdu však cítia nevinne potrestaní priaznivci, ktorí boli na zápase. Odmietajú princíp kolektívnej viny.
„Potrestanie niekoho je možné iba na základe faktov. Mohlo sa stať, že v trme-vrme boli nedopatrením použité donucovacie prostriedky. Bohužiaľ, pôsobenie v dave prináša riziko. Vyhodnocujeme kamerové zábery a podklady, ktoré máme,“ dodala hovorkyňa.
Potrestanie niekoho je možné iba na základe faktov. Mohlo sa stať, že v trme-vrme boli nedopatrením použité donucovacie prostriedky.
Jana Balogová, hovorkyňa žilinskej policie