Trnava sa púšťa do klastrov

Na Slovensku vznikajú klastre – združenia na podporu podnikania. Vynútil si ich dopyt po výskume a vývoji v malých a stredných podnikoch, ktoré naň nemajú dosť peňazí.

Hlavne rozvoj automobilového priemyslu v okolí Trnavy spôsobil, že mesto začalo združovať firmy, ktoré v ňom podnikajú.Hlavne rozvoj automobilového priemyslu v okolí Trnavy spôsobil, že mesto začalo združovať firmy, ktoré v ňom podnikajú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Slovo klaster pochádza z angličtiny, znamená súbor či združenie. Firmy, ktoré sú v klastri, často pracujú pre rovnakého odberateľa. Na vývoji, výskume a vzdelávaní sa môžu podieľať spolu. Je to lacnejšie.

Klastrovú politiku podporuje ministerstvo hospodárstva a Európska únia. Trnavský kraj v nej podľa hovorcu rezortného ministerstva Branislava Zvaru zatiaľ najviac pokročil.

Automobilová výroba

Automobilový klaster - západné Slovensko podnietili investície do automobilového priemyslu. Ešte pred nosným investorom PSA Peugeot Citroen sa v Trnave usídlili automobilové firmy Sachs a Boge. „Prišli k nám pre vyhovujúce podmienky v doprave a možno aj pre tradíciu. Za socializmu sa tu vyrábali Škodovky 1203. Nemáme ďaleko ani k Volkswagenu v Bratislavskom kraji. Zistili sme, že na území Slovenska, Rakúska a Česka v okruhu 150 kilometrov od Trnavy je asi sto subdodávateľov do automobilového priemyslu,“ povedal riaditeľ sekcie regionálneho rozvoja Trnavskej župy Marián Cipár. Ten je zároveň ekonomickým riaditeľom automobilového klastra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Založila ho vlani Trnavská župa a mesto Trnava. Podporuje podniky pri raste výroby a inováciách, najmä technologic­kých. Skúsenosti preberá z viedenského autoklastra. Hľadá pre členov spoločné témy, prednášky, môže ich propagovať na veľtrhoch. Pripravuje spoločné projekty s klastrami zo Slovinska, Rakúska, Česka, Nemecka a Francúzska. Môže čerpať peniaze aj z európskych fondov.

Spojila ich elektrotechnika

Trnavská župa ako člen klastra môže pomôcť vytvárať nové učebné odbory v stredných školách podľa požiadaviek jeho členov. „Združuje verejnú správu, výskumné inštitúcie, univerzity a podniky v regióne. Smeruje k vytvoreniu regionálneho inovačného centra - centrálneho pracoviska pre vedu, výskum a vzdelávanie,“ povedal Cipár. Trnavská župa spolupracuje s mestom Galanta na príprave elektrotechnického klastra pre západné Slovensko. Mesto na to predurčil kľúčový investor Samsung, ktorý má asi desať subdodávateľských firiem. Fabrika od začiatku vstúpila do procesu zakladania klastra, je pripravená na inovačné a vzdelávacie aktivity, aj keď má vlastný výskum a vývoj. O niekoľko dní by sa mal klaster zaregistrovať ako združenie právnických osôb.

SkryťVypnúť reklamu

V Samsungu pracuje asi šesťsto vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Tieto sily chce klaster udržať tak, že zvýši pridanú hodnotu výroby. „To nie je možné dosiahnuť bez inovácií a výskumu. Nenáročnú montážnu výrobu investor ľahko presunie do krajín s lacnejšou pracovnou silou. Ale určite ho tu udrží vysokokvalifikovaná pracovná sila, ktorá je schopná pracovať s náročnými technológiami,“ hovorí Marián Cipár. Podľa jeho slov sa tak pracovné pozície zaplnia pracovnými silami z regiónu, „nebude ich treba dovážať“.


Vzorom sú škandinávske krajiny

Treťou oblasťou inovačného rozvoja je v Trnavskej župe energetika. „V rezorte nie je veľa drobných výrobcov ako v elektrotechnickom a automobilovom priemysle a je tam silný vplyv štátu. Musíme najprv vypracovať regionálne koncepcie energetiky, potom odborníci povedia, ako ďalej,“ povedal Cipár.

SkryťVypnúť reklamu

Klastrová politika nie je jediná forma podpory technologických inovácií. Napríklad aj župy majú svoj regionálny rozvoj.

„Je to iba jedna z foriem hľadania nových riešení. No po­vedzme v škandinávskych krajinách sa ukázala ako efektívna,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 215
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 177
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 007
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 139
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 091
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 551
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 024
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 639
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu