BRATISLAVA. Vysokoškolský zákon neobmedzuje denné štúdium vekom. Podstatné je, aby uchádzač zvládol prijímacie skúšky. Študenti vo vyššom veku sú však na riadnom dennom štúdiu skôr výnimkou, viac sa ich nachádza na externej forme štúdia.
Podľa štatistík ministerstva na dennú formu štúdia v akademickom roku 2006/2007 prijali iba jediného študenta vo vekovej skupine 56 až 60 rokov, vo veku od 51 do 55 rokov to bolo sedem študentov. Externe v tom istom roku na slovenských vysokých školách študovali štyria ľudia nad 61 rokov a pätnásť študentov vo veku 56 až 60 rokov.
Podľa študijného oddelenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského starší uchádzač o riadne denné štúdium sa u nich vyskytne raz za osem až desať rokov. Vlani sa na prijímačky dostavil 58-ročný uchádzač, v súčasnosti školu navštevuje päťdesiatpäťročná študentka. Zhruba pred desiatimi rokmi promoval 64-ročný psychológ. Skúsenosti s takýmito študentmi majú tie najlepšie – vedia, čo chcú a čo pre nich štúdium znamená.
Na rozdiel od štúdia na univerzite tretieho veku, starší študent – absolvent denného štúdia získa riadny vysokoškolský diplom. Ak už jeden má a rozhodol sa študovať vysokú školu po druhýkrát, od tohto akademického roka si musí štúdium platiť. Výšku poplatkov si určuje každá vysoká škola sama, zákon určuje iba maximum. Poplatky za akademický rok sa rátajú na tisíce alebo aj desaťtisíce korún.