BRATISLAVA. „Na imatrikuláciu sme prišli na vozíku dvaja,“ rozpráva svoj príbeh, ako začala študovať na univerzite tretieho veku Mária. Okrem nej bol v ďalšej skupine pán na vozíku. „Prišiel v teplákoch,“ opísala ho.
Potom ho stretla až o pol roka. „Bol ostrihaný, pekne oblečený. Tak si zoberte, aký je to prerod a čo nám takéto vzdelávanie dáva,“ usmieva sa staršia žena, ktorú musela na školu sestra dlho prehovárať. Dnes už študuje druhý odbor.
Na podporu intelektu
„Vzdelávanie vo vyššom veku je skvelým spôsobom nielen na získavanie nových informácií, ale aj prostriedkom, ktorým si starší ľudia môžu udržať v optimálnom stave intelekt i pamäť,“ hovorí psychoterapeutka Eva Janíková.
Univerzita tretieho veku alebo iné vzdelávacie kurzy podľa nej seniorom zároveň prinášajú možnosť vzájomne komunikovať, získavať nové kontakty s ľuďmi, nové priateľstvá. Pre niektorých je pritom cenné, že si môžu nájsť čas i pre odborné štúdium, ktoré si z nejakých príčin nemohli dopriať. Užitočne strávený čas a zaujatie témami štúdia dokáže odkloniť pozornosť od vlastných trápení, pocitov osamelosti, nadbytočnosti či telesných problémov spojených s vyšším vekom. Sociálne kontakty podporujú starostlivosť starších študentov o seba samých, o svoj estetický zovňajšok, ktorý stretnutiami nadobúda dôležitosť.
Tréning na skutočnú starobu
Podľa psychoterapeutky štúdium je nevyhnutnou súčasťou preventívnych tréningových programov prípravy na starobu, ktoré v rôznych krajinách rozbiehajú odborníci už po päťdesiatke, niekedy i skôr - v čase, ked sú ešte ľudia v plnom pracovnom procese.
Autor: mgl, ht