Predmety na architektúre sú ťažké aj pre bežných študentov, nie sú ťažké pre ľudí z univerzity tretieho veku?
To závisí od toho, aký majú základ, či už získaný skúsenosťou, záujmom alebo pri profesii. Starší ľudia prídu na univerzitu preto, že majú záujem o inú profesijnú oblasť než tú, v ktorej celý život pôsobili. A toto je príležitosť naučiť sa trochu chápať, respektíve aspoň pociťovať architektúru. Študujú architektúru od staroveku po 20. storočie a o mnohých stavbách a súvislostiach sa teraz dozvedajú viac z teoretického hľadiska. Obľúbené sú aj odborné exkurzie, najďalej sme boli v Grécku.
Kto najčastejšie chodí na architektúru?
Sú to ľudia, ktorí vyštudovali napríklad ekonomické smery, často lekári či právnici, ba aj ľudia s priemyslovkou. Niekedy stavební inžinieri. Ale vyštudovaného architekta sme na univerzite tretieho veku ešte nemali.
V čom sú seniorskí študenti iní ako tí mladší?
Seniori sú veľmi zainteresovaní, vnímaví, so záujmom o vec, sú ako špongia. Poctivo si zapisujú alebo nahrávajú. Nenechajú si ujsť príležitosť porozprávať, čo zo stavieb, o ktorých prednášame, už videli. Bežní študenti sú na škole zahltení technickými predmetmi a napríklad na dejiny im už nezostáva dosť času.
Autor: mgl