, ktorá podporuje nezávislosť, pred ľavicovým opozičným blokom, ktorý presadzuje zachovanie spojenia so Srbskom.
To, či Djukanovič skutočne pristúpi k sľubovanému referendu, bude zrejme závisieť od prevahy, s ktorou vyhrá. Západ bedlivo sledoval voľby s obavami, že smerovanie k vlastnému štátu presne desať rokov po rozpade pôvodnej šesťčlennej federácie môže polarizovať nálady v krajine a priliať olej do ohňa separatizmu v Kosove, Bosne a Macedónsku. Ak však Djukanovič zvíťazí drvivou prevahou, Západ bude musieť, i keď nerád, prijať konečný rozpad Juhoslávie. Tento záver sa predpokladá pri víťazstve blízkom dvojtretinovej väčšine (k výsledkom Djukanovičovho bloku Víťazstvo patrí Čiernej Hore sa pripočítajú i hlasy samostatne kandidujúcich liberálov) a pri slobodnom, spravodlivom a pokojnom priebehu volieb.
Hlasovacie miestnosti včera uzavreli o 21.00 h, prvé predbežné výsledky sa očakávali okolo polnoci.
Prezident Djukanovič (39), v elegantnom sivom obleku, odovzdal svoj hlas spolu so svojou plavovlasou atraktívnou manželkou v ošarpanej škole v Podgorici. „Som si istý, že voľby prebehnú v demokratickej atmosfére spravodlivej súťaže všetkých zúčastnených strán,“ povedal novinárom bývalý komunista a istý čas i chránenec diktátora Slobodana Miloševiča. „Predpokladám rozvoj demokracie a ekonomických reforiem, ktoré nás privedú k integrácii (s Európskou úniou).“
Na otázku, kedy bude referendum, odpovedal Djukanovič „samozrejme, skoro“. Tvrdí, že Čierna Hora je už fakticky nezávislá vo všetkom, okrem názvu. Republika je prešpikovaná korupciou a pašeráctvom, podľa prezidenta sa však môže zreformovať rýchlejšie, keď bude mať vlastný prístup k medzinárodným finančným inštitúciám.
„Už skôr sme oznámili, že tieto voľby nie sú spravodlivé ani demokratické a nemáme rovnaké podmienky. Všetky štátne orgány sú v službách (Djukanovičovho bloku) spolu so štátnymi médiami,“ vyhlásil Predrag Bulatovič, šéf najväčšej opozičnej sily, bloku Spolu za Juhosláviu. Voľby monitorovalo 200 predstaviteľov OBSE a vyše 1000 miestnych nezávislých pozorovateľov.
Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica a ďalší srbskí predstavitelia hovoria, že chcú zachovať Čiernu Horu vnútri federácie, sľúbili však rešpektovať demokratické rozhodnutie svojho menšieho suseda.
(reuters, bj)